Ana Sayfa Erkek Bekar erkekler Karizmatik Erkeklerin 5 Ortak Özelliği

Karizmatik Erkeklerin 5 Ortak Özelliği

PAYLAŞ

George Clooney, Kenan İmirzalıoğlu, Russell Brand, Teoman gibi ünlü karakterlerin karizmaları nereden geliyor diye merak ettin mi hiç? Bu adamların davranışları ve ya görüntülerindeki fark nedir? Ya da kadınlara bu kadar çekici gelmelerinin sebebi nedir?

Karizma kelimesinin Wikipedia’daki açıklamasına bakalım:

“Karizma (Eski Yunanca: Χάρισμα “Tanrı bağışı, vergisi”), olağanüstü çekiciliği olan liderlerin kendisine ve kişiliğine, yandaşlarınca yakıştırılan büyüleyici güç ve yetenek.”

Büyüleyici güç ve yetenek… Karizmanın birçok farklı açıklaması olabilir ama bu yazıda okuyacağın özellikler en önemlileri olacak. Büyüleyici güç ve yeteneğin nereden kaynakladığını öğrenmeye hemen başlayalım.

1.Giyimine Dikkat Eder

Bu erkeklerin hepsini gözlemlediğinde, giyimlerine müthiş derece önem verdiklerini görürsün. Pahalı markalar anlamında demiyorum. Kıyafetlerinin renk uyumlarına dikkat ettiğinde, göze yorucu gelmeyen çekici bir enerji yayarlar. Renk uyumumun nasıl olması gerektiğini gösteren tekniklerden bir tanesini aşağıdaki grafikte görebilirsin.
Renk Çemberinde Zıt Renkler:

Renk uyumumun 3 türünden bir tanesi yukarıdaki gibidir. Renk çemberindeki zıt renkleri üstünde taşıdığında uyumlu görünürsün.

Aynı zamanda karizmatik erkeklerin giyimine baktığımda fark edeceğin ortak özellik, kendilerine has tarzları olmalarıdır. Standart centilmen görüntülü erkekler (George Clooney gibi) bile giydikleri takım elbisede farklarını ufak detaylarla gösterirler. Bu konuda eksik olduğunu düşünüyorsan, uzmanın derhal yardım almanı öneririm.

2. Özgüven Sahibidir

Ben Özgüven konusunu 3 katmana ayırıyorum. Görünen Katman, Yaşam Tarzı Katmanı ve Özden Gelen Özgüven… Gerçek özgüven, bu üçüne sahip olunduktan sonra kendini gösterir. Peki bu üç katman kısaca nedir?

Görünen Katman: Herhangi bir yabancı insanın seni ilk gördüğü anda yaptığı özgüven değerlendirmesidir. Konuşma biçimin, duruşun, giyimin, jest ve mimiklerin… Bu katmandaki özellikleri bir seviyeye kadar taklit edebilirsin ama bir kişiyle fazla zaman geçirdikten sonra sahte olduğu anlaşılacaktır. Davranışlarının dayanacak hiçbir kanıtı yoktur çünkü… Bunları desteklemek için ikinci katmana ihtiyacın var.

Yaşam Tarzı Katmanı: Karizma bir erkek sadece davranışlarıyla bunu göstermez. Yaşam tarzı da çekiciliğini destekler. Hobileri, iş hayatı, geliri, aile ilişkileri, aşk hayatı, arkadaş ilişkileri, bağlantıları… Bunların içerisine daha çok alan eklenebilir. Tüm bunları bir erkek hayatına etkili bir şekilde dahil edebildiğinde, davranışları da tüm bu tecrübeye destek çıkar.

Özden Gelen Özgüven: İşte burada karizmatik erkek, diğerlerinden farkını gösterir. İlk iki aşamadaki katmanlar, hayatından her an gidebilir. Bunlar ortadan kaybolduğunda, kendini hala sevebilecek misin? Eğer cevabın evetse, doğru yoldasın. Eğer emin değil, bu konuda kendini geliştirmen gerekir.

3. İnsanlara Kendilerini İyi Hissettirir

Bu erkeklere baktığında, çevrelerinde her zaman sevilirler. Tanımadığı bir ortama girdiklerinde, hızlı bir şekilde kaynaşırlar, insanların ilgi odağı olurlar. Bu maddi ve ya fiziksel güce sahip olduklarından dolayı değildir. Çevresinde insanlar onun yanında mutlu olur.

Bunu nasıl yapabilirsin? Yani çevrendeki insanları nasıl mutlu hissettirirsin?

İyi taraflarını görmeye başla. Nefret ettiğin bir insanı şu anda düşünmeni istiyorum… Muhtemelen onun hakkında konuştuğunda devamlı kötü yorumlar yapıyorsun. Şimdi farklı bir şey yap ve iyi özelliklerini düşünmeye başla. Karakterinde ve ya yaşamında hoşuna giden ve saygı göstereceğin bir şey var mı? Bunu yazının yorum kısmında bizimle paylaş.

4. Duygularının Kontrolündedir

“Erkekler ağlamaz”… Ne güzel söylenmiştir. Ülkemizde bu yoruma katılanlar da var, katılmayanlar da… Bir erkek ağlayabilir mi yoksa ağlaması onu güçsüz gösterir mi? Cevabı, HER İKİSİ! Bir erkek ağlayabilir ama burada önemli fark yaratacak, neye ağladığıdır?

4 aylık kız arkadaşının ondan ayrılmasına mı ağlıyor, yoksa çok sevdiği yakın birinin ölümüne mi? Ağır bir konuya girdiysem ve rahatsız olduysan, özür dilemiyorum. Bunun farkını anlamanı istiyorum.

Hemcinslerimden aldığım bazı mesajlar beni deliye çeviriyor. Basit bir kız konusunu, dünyanın sonuymuş gibi anlatıyorlar.

Karizmatik bir erkek duygularının farkında olmalı. Bu erkekler hayattaki değerlerinin ne olduğunu tam olarak bildiklerinden dolayı, gereksiz konularda gözyaşı dökmezler. Onlar için önemli değere sahip konularda gözyaşı döktüklerinde, dünyanın odak noktası olurlar.

5. Kitap Okuyarak Kendisini Geliştirir

Başarılı ve karizmatik erkeklerin evlerine göz attığında ( “Nereden bakacağım” diye soruyorsan internette önemli insanların evlerinde röportajları mevcut) kocaman kütüphanelere sahiptirler. Haftada birkaç kitap bitirirler.

Steve Jobs günde 4 saat kitap okur. Tai Lopez günde 1 kitap bitirir. Senin kitap okuma süren ne kadar? Her gün eline bir kitap alıp, yarım saat de olsa okuyor musun? Eğer bu alışkanlığın yoksa derhal başlamanı öneriyorum. Bu yazıyı tamamladıktan hemen sonra!

Kitap okuma konusunda birkaç öneri vermek istiyorum:

– Kitapları baştan sonuna kadar okuma alışkanlığının yalan olduğunu söylemek istiyorum. Kitapevleri 30 sayfalık bir kitabı satamayacakları için yazarlardan kitabı doldurmalarını istiyorlar. Aslında yazarın anlatmak istedikleri 30 sayfada bitiyor. Doğru kitap okuma tekniklerini internette bulabilirsin.

-“Yarın kitapçığa gidip kitap alacağım” diye bu konuyu erteleme. Eminim ki şu anda kitaplığında baktığında, yarım bıraktığın bir sürü kitap bulacaksın. Aralarından bir tanesini seçip şimdi okumaya başlayabilirsin. Bu ders kitapların bile olabilir. Bilgi, karizmatik erkeklerin en önemli silahıdır.

Karizmatik erkeklerin 5 ortak özelliğini okudun. Sen de bu erkeklerin arasından biri olmak istiyorsan, özelliklerden bir tanesini seçip hemen şimdi üstünde çalışmaya başlamalısın. Üstünde en çok çalışmak istediğin özelliğin hangisi olduğunu yorum kısmında yazabilirsin.

Alkan Öztürk
http://www.seductiveacademy.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here