Ana Sayfa Erkek Erkek Sağlığı Dar Bir Tişört Giydiğimde Memelerim Çıkıyor

Dar Bir Tişört Giydiğimde Memelerim Çıkıyor

PAYLAŞ
Prev1 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse

“Erkek adamın memesi mi olur?” sorularıyla sizi rencide mi ediyorlar… Ya da yaz olunca tişört giyemiyor musunuz?… Yeni çağın çığ gibi büyüyen hastalığı Jinekomasti’yi araştırdık.

Erkek cerrahların içinde erkeklerin meme büyümesine karşı sayısız operasyon gerçekleştiren Op. Dr. Esin Aksungur’a tüm merak ettiklerimizi sorduk. Cellest Kliniğinde gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Jinekomasti’nin tanımına, neden erkeklerde olduğuna ve tedavi süreçleri üzerine değindik.

Duymamış olanlar için Jinekomasti nedir?

Basit bir tanımla erkekte memenin büyümesidir. Bunun birçok sebebi olmasına karşın aslında bu fizyolojiktir. Ergenlik ve yaşlılık döneminde özellikle de 60 yaş sonrasında yüzde 80 erkekte görülen birşeydir. Ama ergenlik döneminde gördüğümüz, hormonlarında etkisiyle yaklaşık 1 yıl sonra büyüme geriler. Bazen hormonel sebeplere, şişmanlamaya ve diğer nedenlerden dolayı büyüme gerilemeyebilir. Hiç önemli değil fakat görünüş açısından rahatsız edicidir.

Jinekomasti’nin nedenlerini sıralayabilir miyiz?

Yüzde 80 nedenini bilmiyoruz. Şişmanlamaya bağlı olarak vücutta östrojen artışıyla beraber büyüme olabilir. Ameliyat öncesi bunları biz araştırıyoruz genelde.

Fazla alkol kullanımına bağlı olarak meme büyümesi erkekte mümkün müdür?

Çok beslenmeye bağlı olmasada, alkol erkeklerde yağ dokusunu arttırdığı için meme büyümesi gerçekleşebilir.

Kaç yaşından sonra insanların bu hormonel değişikliklere dikkat etmesi gerekir?

16-17 yaşında hormonel dengesizlikle kişide meme büyümesi başlar. 1 yıl içerisinde gerileme olmaması durumunda ise hastayı rahatsız eden durumlarda 18 yaşından sonra ameliyat edilebilir düzeye gelir.

“Memelerim çıkıyor, beni rahatsız ediyor”

Hasta nasıl meme büyümesini anlayabilir?

Bize geldiklerinde en büyük şikayet, “Dar bir tişört giydiğimde memelerim çıkıyor, beni rahatsız ediyor” oluyor. Herhangi bir ele gelen kitle ve hiçbir ölçütü olmadığı için yalnızca elle müdahale ve kişinin şikayeti üzerinden ilerliyoruz.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi müdahale şart mıdır?

Eğer gerçekten bir meme bezi varsa onu başka türlü küçültmenizin yolu yoktur.

Size gelen hastalarınızın yaş ortalaması nedir? Hangi meslek grubundan daha çok başvuruyorlar?

20 ila 25 yaş arası daha çok geliyorlar. Meslek grubundan çok spor yapan ve kilo vermeye çalışan insanlar geliyor. “Sporla göğüslerimi küçültemiyorum” diyenler daha çok başvuruyor.

Jinekomasti ameliyatında süreç nasıl işliyor?

Aslında çok kolay bir operasyon oluyor. Genel olarak liposuction yapıyoruz. Baştan hastayla konuşuluyor. Meme bölgesinde meme bezi ve yağ dokusu var. Meme bezi ekstra hormon kullanmıyor ve hormonel dengesizliği yoksa genelde liposuction yapıyoruz. Eğer meme bezi büyümesi varsa ise meme bezinden bir kısım 1 santimlik kesimle alıyoruz. Liposuction 20 dakika diğer işlemi yaparsak ise 15 dakika kadar sürüyor.

Prev1 of 2Next
Use your ← → (arrow) keys to browse