Ana Sayfa Her Erkeğe Lazım Hugo Chavez Hakkında 11 Gerçek!

Hugo Chavez Hakkında 11 Gerçek!

PAYLAŞ

hugo-chavez5

Venezuela’nın dünyaca tanınan başkanı Hugo Chavez hakkındaki ilginç gerçekleri sizin için sıraladık. Küba’daki kanser tedavisinin ardından 18 Şubat’ta ülkesine dönen Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

İlk kez Haziran 2011’de kanser teşhisi konulan Chavez, üç kez ameliyat olmuş, kanserin tekrarlaması üzerine aralıkta dördüncü kez ameliyat masasına yatmıştı.

hugo-chavez2

1- Her zaman başkan olmak istemedi

Fakir bir ailede 1954 yılında doğdu. Küçüklüğünde ressam ya da profesyonel beyzbol oyuncusu olarak ABD’de oynamak istiyordu. Fidel Castro gibi…

2- Hapishaneden sivil siyasete

4 Şubat 1992…

Tüm Venezuelalılar o akşam televizyonlarının başına oturmuş, bir grup subayın yönetimi ele geçirme girişimiyle ilgili haberlere kulak kesilmişti. Girişim, 45 yaşındaki bir yarbayın teslim olması karşılığında TV ekranlarından canlı yayında yaptığı konuşmasıyla sona erdiğinde akıllarda o subayın adı ve sarf ettiği iki cümle kalacaktı.

Subay, ilerleyen yıllarda yalnızca Veneuzela’da değil tüm dünya çapında bir tanınırlığa ulaşacak olan Hugo Chavez’di. O iki cümle ise son derece sadeydi: “Sorumluluğu üstüme alıyorum. Amaçlarımıza ulaşamadık, şimdilik…”

Chavez, Carlos Perez yönetimini silahla devirmeye kalkışan ve kendilerini Devrimci Bolivarcı Hareket-200 olarak tanımlayan subay grubunun başındaki isimdi.

Latin Amerika’nın ulusal önderlerinden Simon Bolivar’ın bağımsızlıkçı düşüncelerinin takipçisi subaylar bazı kilit şehirleri ele geçirmişler ama Başkanlık Sarayı’nı kuşatmada başarısız olmuşlardı.

Chavez teslim olma pazarlığı yaptıktan sonra canlı yayında tüm ülkeye seslendi ve ilk bakışta son derece basit görünen bu açıklamayı yaptı. Venezuelalılar için bu açıklama alışkın olunan türden değildi. İktidarı devirmeye çalışan kişi yaşananların sorumlusu olduğunu dürüstlükle kabul etmişti.

Ancak bunu kabul ederken ‘şimdilik’ sözüyle ‘niyetlerinden’ vazgeçmediğini de ima etmiş oluyordu.

Olaydan sonra Chavez ve 100 subay hapishaneye gönderildi ancak iki yıl sonra Perez’in yolsuzlukları nedeniyle başkanlıktan azledilmesiyle tekrar özgürlüklerine kavuştular.

Chavez için o günkü konuşmasında sinyalini verdiği dönüş günü gelmişti; iktidar değişimine öncülük için kollarını sıvayacaktı. Ancak bu seferki yöntemi, seçimler olacaktı.

hugo-chavez3

3- Fakir insanlar kendilerinden biri olarak gördü

Halkın fakir kesimi için Chavez her zaman bir umut olarak görüldü. Diğer yozlaşmış hükümetler ve başkanlarla mukayese edince Chavez hep önde gözüküyordu. Petrolden gelen büyük miktar parayı sağlık ve eğitim alanına yatırması halkın gözünde yükselmesini sağlıyordu.

4- 2 milyon ev

Chavez’in öncelikli projeleri arasında yoksullar için 2018’e kadar 2 milyon evin inşa edilmesi yer alıyordu.

hugo-chavez4

5- Okuma yazma oranını yok etti

Chavez’in bir diğer başarısı da, UNESCO’nun 2005 yılında açıkladığına göre, Venezüella’da okuma-yazma bilmeyen kimsenin kalmamış olması.

6- 2 günlük darbe

1998 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 56 oy oranıyla kazanan ve 2000 yılında yeniden seçilen Chavez, 2002 yılında ordunun gerçekleştirdiği bir darbe sonucu 2 günlüğüne görevden alındı. Halkın darbeye karşı sokaklara çıkması üzerine görevine iade edilen Hugo Chavez, 2006 ve 2012 yılındaki seçimlerde galip gelmeyi başardı.

hugo-chavez

7- ABD’yi tehdit etmişti

2002’de ABD’yi, Venezuela’da rejim değişikliği arama çabalarına son vermesi konusunda uyardı ve aksi takdirde petrol sevkiyatını durdurmakla tehdit etmişti.

8- Konuşmaktan bıkmazdı

Tıpkı Fidel Castro gibi sert mizacı ve üslubuyla uzun konuşmalar yapardı. Kendi konuşma rekoru ise yaklaşık 10 saat kadardı.

hugo-chavez1

9- Kanseri yendiğini söylemişti

Kanser nedeniyle kemoterapi tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı, son kotroller sonrası konuşmuştu: “Yaşayacağız ve yaşamaya devam edeceğiz” demişti.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, kanser taraması yaptırdığı Küba’dan dönüşünde, kemoterapi tedavisinin başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

10- Anti-Amerikancı liderleri destekledi

Her ne kadar ABD’ye petrol satmış olsada Venezuela İran’ı ve Ahmedinejad’ı daimi müttefiki olarak ilan etmişti.

11- Chavez’in en ünlü sözleri

“-Yoldaşlarım, ne yazık ki şu an için hedeflerimize ulaşamadık”

(Devlet Başkanı Carlos Andres Perez’e karşı darbe girişiminde bulunduğu 4 Şubat 1992’de)

-”Marisabel, bu akşam, senin bayramını kutluyorum”

(14 Şubat 2000’de Sevgililer Günü’nde eşi Marisabel Rodrgguez’e seslenirken)

-”Sen bir ahmaksın, Bay Tehlike”

(19 Mart 2006’da dönemin ABD Başkanı George W. Bush’a hitaben, ”Alo Başkan” adlı radyo televizyon programı sırasında)

-”Dün, şeytan buradaydı.”

(20 Eylül 2006’da BM Genel Kurulu’nda, Bush’un konuşmasının ertesi günü)

-”Defolun gidin, pislik Yankeeler”

(11 Eylül 2008’de ABD Büyükelçisi’nin sınırdışı edilmesinden sonra)

-”Dostunuz olmak istiyorum”

(18 Nisan 2009’da Amerika Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama’ya hitaben)

-”Küba, Venezuela’ya kadar yayılan bir mutluluk denizi”

(8 Mart 2000’de dönemin Küba lideri Fidel Castro’nun gönderdiği binlerce Kübalı yardım görevlisini karşılarken)

-”Kamulaştırın!”

(7 Şubat 2010’da ”Alo Başkan” programında, başkent Caracas’taki bir binanın kontrolünün ele geçirilmesini isterken”

-”Yaşayacağız ve kazanacağız!”

(2011 ortasında kanser teşhisi koyulduğunda)

-”Domuz kuyruğun, kulakların var. Domuz gibi homurduyorsun. Domuzsun”

(16 Şubat 2012, 7 Ekim’deki devlet başkanlığı seçiminde aday olan Henrique Capriles Radonski’ye).”