Ana Sayfa Yaşam Alanı Aktüalite 5 Yaşındaki Otizmli Kız Harikalar Yaratıyor

5 Yaşındaki Otizmli Kız Harikalar Yaratıyor

PAYLAŞ

Otizm hastası 5 yaşındaki Iris’in hayranlık uyandıran ve internet üzerinden alıcı bulan tablolarının geliri, malzemeye ve terapilere gidiyor…

İngiltere’nin Leicestershire şehrinde yaşayan 5 yaşındaki Iris Grace Halmshaw’un yağlıboya tabloları, görenleri hayrete düşürüyor. Otizm hastası Iris, hayal dünyasıyla en iyi ressamlara taş çıkartıyor. Resmin yanı sıra müzik dersleri alan ve atlarla vakit geçiren Iris, diğer çocuklarla oynamakta ve aile üyeleriyle bile göz teması kurmakta zorlandığı için kendi iç dünyasına kapandı. Resim konusunda olağanüstü bir yeteneği olduğu anlaşılan Iris’in tabloları anne babası tarafından internete yüklenince, minik kız birdenbire ülke çapında ün kazandı. İnternet üzerinden satılan resimleri, dünyanın dört bir yanından alıcı buldu. Şimdiye kadar www.irisgracepainting.com sitesinden pek çok eseri satılan Iris’in elde ettiği kazancın tamamı resim malzemelerine ve özel terapilere gidiyor.

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (1)

Tablolarında genellikle doğa temasını işleyen Iris’in ailesi, kızlarının daha geniş bir kitleye ulaşması için yakında Londra’da bir sergi açmayı planlıyor. Kızıyla gurur duyduklarını söyleyen baba Peter-Jon Halmshaw, “Iris bizim kızımız olduğu için yetenekli olduğunu düşündüğümüzü sandık. Herkes beğenmeye başlayınca bu konuda gerçekten yetenekli olduğunu anladık” diyor. Anne Arabella Carter-Johns ise duygularını şöyle anlatıyor: “Otizm sayesinde o yaştaki hiçbir çocukta görmediğim bir sanat anlayışına sahip oldu. Eskiden bizimle hiç oynamaz, hiç konuşmazdı. Artık etrafa gülücükler saçmaya, bizimle iletişim kurmaya başladı” sözleriyle aktarıyor.

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (3)

Iris kendi kızları olduğu için yetenekli olduğunu düşünen ailesi, olumlu eleştirilerin ardından kızlarının gerkeçten yetenekli olduğunu anlamış.

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (4)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (5)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (6)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (7)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (8)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (9)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (10)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (11)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (12)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (13)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (14)

iris-grace-otizm-5-yasinda-ressam-resim (15)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here