Ana Sayfa LGBT Kıbrıs Eşcinselliği Suç Olmaktan Çıkarma Yolunda

Kıbrıs Eşcinselliği Suç Olmaktan Çıkarma Yolunda

PAYLAŞ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde erkekler arasındaki cinsel ilişkilerin suç olmaktan çıkarılması yönündeki yasa önerisi geçtiğimiz cuma günü Meclis Başkanlığı’na sunuldu. 

Önerinin kabul edilmesi halinde Ceza Kanunu’nda “Doğaya aykırı cinsel münasebet” olarak 5 yıla kadar hapis cezası öngörülen eşcinsel ilişkiler yasak olmaktan çıkacak. Öneri, Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekilleri Doğuş Derya, Fazilet Özdenefe Kürşat ve Tufan Erhürman tarafından sunuldu.

 “Cinsel Suçların Mağdurları Yalnızca Kadınlar Değildir”

dogus-derya
CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya

Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz İdaresi döneminden kalma Fasıl 154 Ceza Yasası’nın cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı yaratan maddelerini değiştirme önerisiyle ilgili yemin protestosuyla gündeme gelen CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya şu açıklamada bulundu:

“Bu Öneri ile ‘ahlaka aykırı suçlar’ bölümü altındaki maddeleri ‘cinsel nitelikli suçlar’ yeni başlığı altında insan haklarına ve çağdaş normlara uygun bir şekilde yeniden düzenlenmiştir. Bu suçların mağdurlarının yalnızca kadınlar olabileceğine ilişkin çağ dışı yaklaşım terk edilerek cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve cinsiyeti ne olursa olsun her insanın bu suçların mağduru olabileceğini kabul eden bir yaklaşım benimsenmiştir. Ayrıca kişilerin cinsiyeti, cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliğine yönelik zem ve kadih de düzenlenmiştir.”

Kaynak: kaosgl.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here