Ana Sayfa LGBT LGBT Haklarında Türkiye 63. Sırada

LGBT Haklarında Türkiye 63. Sırada

PAYLAŞ

Aktör LGBT Hareketi’nin raporuna göre, LGBT haklarında ilk beş ülke sırasıyla; Hollanda, Belçika, İsveç, Danimarka, İzlanda olurken, Türkiye 63. sırada yer aldı. 

LGBT hakları bilincine sahip kişilerce fikirler üretilmesini, çalışmalar ve analizler yapılmasını, toplumu bilinçlendirmek ve LGBT bireylerin insani haklarından mahrum bırakılmaması hedefiyle yola çıkan Aktör LGBT Hareketi, dünya ülkelerini LGBT hakları açısından değerlendirdiği raporu açıkladı.

“LGBT Hakları İlk 100 Ülke Skor Listesi 2013” çalışması, her ülke için LGBT hakları adına araştırma yapılarak bilgi raporlamasını ve bu raporlar ölçüsünde ülkelere skorlar verilerek LGBT hakları konusundaki en iyi durumda olan 100 ülke sıralamasının oluşturulmasını kapsıyor. Her yıl yenilenecek olan çalışmayı çeşitli LGBT ve insan hakları örgütleri destekliyor. Çalışma raporunun uluslararası kabul hedefi bulunuyor.

Listede ilk beş ülke sırasıyla; Hollanda, Belçika, İsveç, Danimarka, İzlanda olurken, Türkiye 63. sırada yer aldı. Anti-LGBT yasası çıkartan Rusya 72. sırada yer alırken, Kongo ise sonuncu oldu.

Sıralama ülkede halkın LGBT’lere tepkisi, ölümler, nefret suçları; ülkede LGBT oluşumları, destek örgütlerinin varlığı; ülkede LGBT bireyler hakkında olumlu, olumsuz yasalar, kurallar ve ülkede LGBT’lerinin tanınması, bilinirliği, gündem faktörü kriterlerine göre belirlendi.

Raporda öne çıkan noktalar şöyle:

* İzlanda (Sıra: 5)

İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir, ülkedeki eşcinsel evliliklere resmiyet kazandıran yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, uzun zamandan bu yana birlikte yaşadığı sevgilisi Jonina Leosdottir ile resmen evlendi.

* Norveç (Sıra: 6)

Norveç Göçmenlik Bürosu (UDI) Norveç’te tüm resepsiyon merkezlerinde görüntülenmek üzere eşcinselliğin anlatıldığı yeni bir film yapmaya hazırlanıyor. Norveç, yaşam standartlarında dünya birincisi.

* İsveç (Sıra: 3)

Stockholm Pride 2013… İsveç’te 50 bin kişi yürüdü, 600 bin kişi izledi. Bakanlar ve Genelkurmay Başkanı da katıldı.

* Belçika (Sıra: 2)

Belçika, dünyada ikinci eşcinsel başbakana sahip tek ülke.

* Polonya (Sıra: 40)

Polonya’da vekil seçilen Anna Grodzka, şu anda dünyadaki tek transseksüel milletvekili.

* İtalya (Sıra: 51)

Temsilciler Meclisi Başkanı Boldrini, eşcinsellerin durumunun nasıl iyileştirebileceğini tartışmak üzere 17 yaşında olan ve intihar etmeyi düşünen eşcinsel Tancredi’yi parlamentoya davet etmişti. İtalya’da eşcinsel haklarının en önemli savunucularından biri olan ve her eylemde ön sıralarda yer alan ana muhalefetteki Demokrat Parti milletvekili Anna Paolo Concia, partneri 44 yaşındaki Ricarda Trautmann ile Almanya’nın Frankfurt kentinde evlenmişti.

* Danimarka (Sıra: 4)

Eşcinsel ilişkilere hak tanınması 1989’dan beri yasal ve eşcinsel birliktelikleri yasallaştıran ilk ülke.

* Ekvador (Sıra: 38)

Ekvador’lu eski devlet başkanı adayı Nelson Zavala, eşcinsellerle ilgili homofobik yorumları yüzünden hem para cezasına çarptırıldı hem de siyasi haklarını kullanması bir yıl süreyle yasaklanmıştı.

* Vietnam (Sıra: 22)

Adalet bakanı 2012’de eşcinsel evlilik için çalışma başlattığını duyurdu. Onaylanırsa Vietnam eşcinsel evlilikleri yasallaştıran ilk Asya ve ilk komünist ülkesi olacak.

* Kanada (Sıra: 8)

Eyaletler, LGBT ayrımcılığına karşı kamu spotları gerçekleştiriyor. Kanada’da bir eşcinsel gencin pembe tişört giydiği için dövülmesi üzerine her yıl 10 Nisan’da toplumun dayattığı cinsiyet algısına karşı çıkan insanlar pembe renk giyiyor.

Kaynak: bianet.org