Ana Sayfa Yaşam Alanı Bilim 126 Metrelik Barajdan Basket Topu Atarsanız Ne Olur?

126 Metrelik Barajdan Basket Topu Atarsanız Ne Olur?

PAYLAŞ

126 metre uzunluğundaki barajdan aşağıya basket topu atarsanız ne olur hiç düşündünüz mü?

4 bilim meraklısı genç Tazmanya’da bulunan 126.5 metre uzunluğundaki barajın tepesinden farklı şekillerde basket toplarını aşağıya attılar ve rüzgarda neler olduğunu videoya çektiler.

Magnus etkisi altında kalan basket topu ters hava akımı sayesinde farklı atış şekilleriyle farklı düşüşler sergilediği ortaya çıktı.

Peki Magnus Etkisi nedir?

Magnus etkisi, genellikle dönmekte olan toplarda(veya silinderde) harekete başlangıç noktasından itibaren kavis yaparak izlediği yolda gözlemlenen bir etkidir. Bu etki, top ile oynanan birçok sporda önemlidir. Dönerek ilerleyen füzelerde de etkisi görülür ve mühendisliklerde de bazı kullanım alanları (rotor gemileri, uçaklar…) vardır.

Top ile oynanan sporlarda topspin (üst yönlü dönme) diye adlandırılan bir durum vardır. Bu durum, topun hareket yönüne dik olacak eksende oluşan kavisin etkisiyle dönerek ilerlemesidir. Bir top magnus etkisi altında iken; top spin, tek başına oluşturacağı yerçekimi kuvvetinden daha büyük aşağı yönlü bir dönme kuvveti oluşturur,aynı zamanda ters yönlü bir back spin(geri yönlü dönme) oluşur. Beyzbol toplarında da benzer şekilde side-spin(yanal dönme) denilen her iki yönde dönme kuvveti oluşur.

Genel tanımıyla, aynı etkiye fiziksel dönme ile uçak kanatlarının çevresinde oluşan sirkülasyonda da rastlanmaktadır.

Alman fizikçi olan Heinrich Gustav Magnus bu etkiyi araştıran ilk isimdir. Dönmekte olan silindirde oluşan etkiyi bulan isim olarak bilinen Kutt-Joukowski, sonrasında ise Martin Wilhelm ve Nikolai Zhukovsky bu etkiyi analiz eden ilk isimlerdir.