Ana Sayfa Yaşam Alanı Aktüalite True Detective’in 2. Sezonunun 1. Sezondan Daha Vasat Olduğunu Kanıtlayan 5 Madde

True Detective’in 2. Sezonunun 1. Sezondan Daha Vasat Olduğunu Kanıtlayan 5 Madde

PAYLAŞ

Hepimiz True Detective’i karanlık ve cool adam Matthew McConaughey ve saf ayağındaki Woody Harrelson’la sevdik.

İlk sezon ağır tempoda da ilerse yine de Rust ve Martin arasında Behzat Ç. kıvamında amirim ve Harun’inkine benzer paslaşmaları vardı. Gelelim yine sağlam oyuncularla başlayan dizinin 2.sezonuna… Colin Farrell ve Vince Vaughn gibi oyuncularla başlayan dizinin vasat olmasındaki nedenleri 5. bölümün sonunda size 5 nedenle açıklayacağım.

1-Oyuncular bi oturmamış

true-detective2.sezon
1. sezondaki karanlık adam Rust Cohle ve ABD’li aptal detektif Martin Hart o kadar iyi eşleşmişler ki aslında dizide kötü adama bile ihtiyaç duyulmuyor. 2. sezonda ise kötü adamla anti kahraman Colin Farrell rollerde paslaşsalarda karakterler birbiriyle çatışamıyor bile. Alkolik, yozlaşmış detektif Ray Velcoro karakteri zorlama, Notebook filminin romantik aşığı Rachel McAdams sert detektif rolüne hiç oturmamış. Kötü adam görümündeki Vince Vaughn ise o kadar komedi filminde oynamış ki aklımıza kötü olabileceği fikri hiç gelmiyor.

2-Müzik ve mekan seçimi

True Detective’in ilk sezonunda ana şarkı “The Handsome Family – Far from any road” diziye ABD’nin güneyindeki keşmekeş mekanlarla o kadar iyi uyum içindedir ki dizi özel efekte bile tenezzül etmemiştir.

2. Sezonda kısmen soundtrack iyi de olsa Gotham’a benzeyen Vinci şehri için kaotik ortam etkisi izleyici de yaratılamamış.

3-2. Sezonda kopukluk var

5590b319251718342e80b4ec_td-colin-dead[1]

Dizinin ilk sezonundaki o Carcosa mitleri, yansıtılan ortam ve iki karakter arasındaki etkileşim çok ağır da olsa diziyi şahane kültler arasına koymuştu. 2. Sezonda bir cinayet var, 5 bölümdür bir arpa boyu yol alınamadı. Fazla şehirli ve gerçekci işlenen 2. sezon, klişesi bol çekimleriyle izleyiciyi diziden uzaklaştırıyor.

4-Aynı mekan aynı yerler

true-detective2.sezon1

İlk sezondan akılda kalan Hafız Burhanvari pederler, Katolik kampları, içi timsah dolu göletler ve Afro Amerikalı mahallelerin yerini ikinci sezonda Kocaeli gibi olan Vinci sanayi sitesine bırakınca insan ister istemez aynı mekanlardan sıkılıyor. Hele Ray Velcoro’nun sürekli bira reklamı yaptığı o bar yok mu o bar…

5-90’lar da dizi olmak

true-detective2

1. Sezonda detektiflerimiz 90’larda bele kadar çekili jeanler, motor çeteleri ve bol sweatler giyince ister istemez 90’lara sempatisi olan bende ilk sezonu 2. Sezona tercih etmemde büyük etkenlerden biri oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here