Ana Sayfa Yaşam Alanı Bilim Nikaragua’ya Düşen Meteor ve Açtığı Çukur Böyle Görüntülendi

Nikaragua’ya Düşen Meteor ve Açtığı Çukur Böyle Görüntülendi

PAYLAŞ

Nikaragua’nın başkenti Managua’da işitilen büyük bir patlama sesi çevredeki insanları korkuttu. Çoğu deprem ya da patlama olduğunu sanarken gerçek daha farklıydı.

 

nicaragua-meteorite-crater-impact (1)

Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’nın başkenti Managua’ya, havalimanı yakınlarındaki ağaçlık alana meteor düştü ve büyük patlama meydana geldi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı olayda, ağaçlık alanda 5 metre derinliğinde 12 metre çapında bir çukur açıldı.  Hükümet sözcüsü Rosario Murillo, 7 Eylül saat 23.00’de meydana gelen olayı araştırmak için hükümet tarafından bir komisyonun görevlendirildiğini ve meteorun ‘kısmen küçük’ olarak değerlendirilebileceğini açıkladı. Rosario Murillo olaya dünyaya oldukça yakından geçen 2014 RC adı verilen bir asteroitin kopan parçasının sebep olduğunu belirtti.

nicaragua-meteorite-crater-impact (4)

Nikaragua Enstitüsü volkan bilimcisi Humberto Saballos ise, 12 metre çapındaki göktaşının geriye 5 metrelik derinliğe sahip bir krater bıraktığını belirtti. Onun sözlerine göre, meteorun düşüşü sırasında parçalara bölünüp bölünmediği bilinmiyor.

Görgü şahitlerinden biri ise, “Yerel sakinler patlamaya benzeren bir gürültü duyduklarını anlattılar. Ben ise darbe dalgası hissettiğimiz için yakında bir bomba patladığını düşündüm” şeklinde duygularını paylaştı.

nicaragua-meteorite-crater-impact (8)

NASA “TEĞET GEÇTİ” DEDİ

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada ise dünyaya 40 bin km uzaktan geçen asteroitin dünyaya teğet geçtiğini fakat Dünya için bir tehlike oluşturmadığını bildirdi. NASA ayrıca Asteroitin ilk kez 31 Ağustos’ta farkına varıldığının ve dünyaya en yakın noktasının Dünya ile Ay arasındaki mesafenin onda biri kadar olduğunu da belirtti.

nicaragua-meteorite-crater-impact (3)

nicaragua-meteorite-crater-impact (9)

GEÇEN YIL RUSYA’YA DÜŞMÜŞTÜ

Şans eseri, milyonlarca kişinin yaşadığı, bir uluslararası havalimanının da bulunduğu Managua’da kimse yaralanmadı. Aynı büyüklükteki bir meteor 2013’te Rusya’nın Chelyabinsk kentine çarpmış ve yaklaşık 100 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Olay yerinden şu görüntüler dağıtıldı:

nicaragua-meteorite-crater-impact (2)

NICARAGUA-METEORITE

NICARAGUA-METEORITE

nicaragua-meteorite-crater-impact (7)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here