Ana Sayfa Yaşam Alanı Hayvan Bir Kedim Oldu Ne Yapmalıyım ?

Bir Kedim Oldu Ne Yapmalıyım ?

PAYLAŞ

Sevgili pati severler kedi sahiplenmeyi düşünen hayvan severler için hazırladığımız bu yazıda kedileri detaylı tanımak ve genel eğitim konusunda bazı bilgiler paylaşacağım.

Bu sayede alacağınız sorumluluğu ve kedileri daha detaylı tanıyabileceksiniz. Yavru bir kedi sahipleniyorsanız anne sütünden kesildikten sonra sahiplenmelisiniz. Yavru kediler anne sıcaklığı ararlar. Bu yüzden polarlı ya da tüylü bir yatak ona anne sıcaklığını hissettirecektir. Kedi evinizi aldınız sırada kedi kumu ve kedi tuvalet kabını temin etmelisiniz. Yavru kedilerde tuvalet eğitimi köpekler gibi zahmetli değildir. Çok kısa sürede kuma yapmaya adapte olurlar. Çünkü içgüdüsel olarak dışkıyı örtmek isterler. Yavru kediyi alın ve evde kum kabını koyduğunuz alana götürün. Kediyi kumun içine sokup iki ön patisinden tutarak kazma şeklini gösterin ve sonra bırakın. Siz ona kazmayı gösterdikten sonra ilk dışkısını kumun dışında bir alana yaptıysa dışkıdan bir parça alarak kuma koyun ve tekrar kedinizi kuma alıp dışkıyı koklatın ve yine kazma eylemini patilerinden tutarak gerçekleştirin. Dışkısını kuma koyduğunuz için kediniz ikinci seferde kesinlikle kumuna yapmaya başlayacaktır. Özellikle ilk zamanlarda kedi evi ve kedi kumunu birbirine yakın bölgede tutmaya özen gösterin. Büyükdükçe eve hakim olacağından yatağını ileriki zamanlarda farklı bölgeye alabilirsiniz. Ancak kum kabının yeri ile çok oynamayın.

Yavru kedilerin beslenmesi için yavru kedi maması almalısınız. Ancak tavsiye ettiğimiz mamalar marketlerden çok veterinerlerde satılan daha kaliteli mamalar. Kedinizin maması ne kadar kaliteli olursa sağlığı da o kadar yerinde olur. Veterinerlerden alacağınız mamalarda verilen ölçekle günde ne kadar besleyeceğinizi hekiminiz söyleyecektir. Kuru mamanın dışında yavru kediler için ıslak mamalardan da haftada birkaç kez verebilirsiniz. Eğer kediniz kuru mama yemiyorsa ıslak mamayla karıştırarak verebilirsiniz. Ya da kuru mamayı kırma da problem yaşıyorsa mamayı çok az su ilave ederek ıslatıp kedinizin daha rahat kırmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında aralarda peynir, yoğurt gibi ek besinler ilave edebilirsiniz. Tabii ki peynirin az tuzlu olmasına da özen gösterilmeli.


Süt verirken aman dikkat edin!

 

tumblr_ljxbqtgs661qikh6fo1_400

Genellikle yavru kedilere süt verilmek istenir. Ancak direk süt verirseniz kedinizin ishal olması olasıdır. Bu yüzden ara öğünlerde biraz süt vermek isterseniz sütü buzdolabından direk soğuk olarak kaba koymayın oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Sütü koyduğunuz kaba mutlaka biraz su ilave edin bu sayede ishal olmasını engelleyecektir.

Kediler temizlik konusunda köpekler gibi insanlara bağımlı değildir. Özellikle sokaktan sahiplenen ilk kedi sahipleri kediyi yıkamak gibi bir hataya düşerler. Ancak bunun yerine iç ve dış parazit aşısı yapılması yeterlidir. Kedi çok pis veya çamurlu ise ıslak bezle silinir. Yavru kediler özellikle kış aylarında yıkandığında hasta olma ihtimali çok yüksek olur. Kedi kendini diliyle temizler bu yüzden temizlik için size gerek kalmaz. Temizlik konusunda size düşen önemli görevlerden biri kedinizin mama ve su kabının temiz olmasına özen gösterin. Suyunu her gün değiştirin. Süt veya benzeri yiyecekler vereceğiniz zamanlar su kabını kullanmayın bunun için başka bir kap kullanın. Bunun dışında kedi kumunda bulunan dışkıları her gün kedi küreği ile alın kumu dışkısız tutmaya özen gösterin. Kediler pis kurma girmeyi sevmezler. 3 Haftada bir kumunu tazeleyin eski kumu dökün ve yeni kum koyun. İki tür kedi kumu vardır. Özellikle bazı yavru kediler kristalleşen kumları yemeye çalışırlar bu yüzden topaklanan kum kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer kristalleşen kum aldıysanız ve kedinizin yuttuğunu görürseniz doktorunuza başvurun.

Kediler kendilerini meşgul edebilecek hayvanlardır. Oyun oynamak için sürekli ona zaman ayırmak zorunda kalmazsınız. Özellikle küçük yumuşak kedi topları ile oyalanmayı severler. Bunun dışında tırmalama tahsatı alabilir kedinizin tırnaklarının törpülenmesini ve tırmalama ihtiyacını giderebilirsiniz.

En önemlisi de alacağınız bu eşsiz canlıları parayla satın almayın. Hiçbir canlı para ile satılamaz bu yüzden barınaklarda sizi bekleyen muhteşem kediler var. Barınaklara gidin ve size ihtiyacı olan kediyi alın. Her kedi cinstir ve her kedi özeldir tıpkı sizin gibi…