Ana Sayfa Yaşam Alanı Motorize Ekip Anadol’a Aşık Tadilatçılar

Anadol’a Aşık Tadilatçılar

PAYLAŞ

Discovery Channel’ın popüler dizisi Tamirat Tadilat’tan (Wheeler Dealers) Mike Brewer’la özel bir söyleşi yaptık.

Türkiye’de de eski bir Anadol alıp tamir yapmak istediklerini açıklayan Mike Brewer 2. el oto tüyolarından, hayalindeki arabaya kadar birçok konu hakkında konuştuk.

Wheeler Dealer projesi nasıl başladı ?      

Wheeler Dealer projesi yıllar önce başladı. Aslında tam olarak 10 yıl önceydi. O dönemde ben bir başka kanalda bir başka program hazırlıyordum ve Discovery Channel benim eski arabaları alıp, onları onardıktan ve yeniledikten sonra iyi bir karla satmak konusunda çok başarılı olacağımı düşündü. Programın amacı insanlara bunu kendilerinin de başarabileceğini, bu işi yapabilmek için ille de en iyi ekipmanlara ihtiyaç olmadığını, sadece istekli ve azimli olmanın ve bu işi nasıl yapabileceğinizi bilmenin yeterli olduğunu göstermekti. Bu sayede herkes hem keyifli bir tamirat ve tadilat işlemi yapabilecek, hem de bunun sonucunda para kazanabileceğini görmüş olacaktı.

Wheeler Dealer projesinde bir bütçe sınırı var mı?

Evet. Bütçe sınırını serinin ilk sezonunda açıkladık. 1000 Pound veya 1000 Euro olarak başladık ve serinin ikinci kısmında bunu 2000’e yükselttik. Böylece her sezon, bütçe limitimizi 1000 Pound daha arttırdık. Fakat altıncı ve yedinci sezona geldiğimizde artık daha egzotik arabaları onarmak istediğimizi fark ettik. Böylece bütçeyi biraz daha genişleterek, her seride en azından bir veya iki tane 10,000 Pound ve üzeri fiyatlı arabayı işleme almaya karar verdik. Ve son olarak bugüne kadar aldığımız en pahalı arabalardan birini geçenlerde satın aldım. Bu benim Wheeler Dealer‘ın daha önceki bölümlerinin birinde satın aldığım Dodge Charger benzeri bir araç ve bu araç için tam 23,000 $ ödedik. Böylece programda sadece ucuz araçları değil, son derece pahalı araçları da alacağımız şekilde çok geniş bir yelpazeye yaymış olduk.

Mike’ın hayal arabası Aston Martin D5

Sizin hayalinizdeki araba nasıl?     

Bu çok güzel bir soru oldu çünkü benim hayalimde birçok araba var. Ama bu listenin en tepesinde muhtemelen, Sean Connery’nin James Bond filmlerinden birinde kullandığı Aston Martin D5 yer alacaktır. Bu gerçekten mükemmel bir araba Margarita, ancak tek sorunu fiyatı, çünkü bugünlerde bu araçlar 1 milyon Euro’ya el değiştiriyor ve böyle bir aracı alabilmem çok zor olacaktır. Bu nedenle biraz daha gerçekçi olmak gerekirse benim hayalimdeki araba hem eğlenceli, hem kullanışlı, hem de ucuz olmalı. Yani örneğin küçük bir Mazda MX5 Convertible’ın benim hayalimdeki araba olacağı konusunda kendimi ikna ettim.

wheeler-dealers1

“Gereğinden fazla araba ürettik”

Global otomotiv endüstrisinin tüm dünya nüfusu için yeterince araç ürettiğini ve belki önümüzdeki 10 yıl boyunca dinlenmeye çekilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Evet, düşünüyorum. Bu çok güzel bir soru. Kesinlikle böyle düşünüyorum. Ancak insanların Wheeler Dealer gibi programları izlerken çoğu kez unuttukları bir şey var ki, o da bu programların yalnızca araba tamiri üzerine değil, arabalar, kültür içinde yaşadığımız toplum ve çevre bilinci üzerine de olduğudur. Bugün herşeyin tüketim üzerine odaklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Televizyonlar, radyolar, çamaşır makineleri alıyoruz ve birgün işe yaramadıklarında onları fırlatıp atıyoruz. Arabalarda da durum aynı.

Eski ve basit arabaların önemli bir karakteri vardır. Bu arabaları çok basit bir tamir işlemiyle tekrar işler hale getirebilirsiniz ve yıllarca kullanmaya devam edebilirsiniz. Ve sorunuza geri dönecek olursam, evet, otomotiv endüstrisinin kurulduğu günden bu yana gereğinden çok daha fazla araç üretildi ve çoğu eskiyen bu araçları onararak tekrar kullanılır hale getirebiliriz. Bu konuda çok iyi bir örnek Küba’dır. Küba 1950’lerde Amerikan arabalarını satın almayı durdurdu ve 60 yıldan fazladır hala aynı arabaları taksi olarak kullanıyorlar. Ve sorunuza tekrar cevap vermem gerekirse, evet, kesinlikle gereğinden fazla araba ürettik ve asla unutulmamalı ki, bir arabayı onarıp tekrar kullanıma soktuğunuzda çevreye de iyilik etmiş olursunuz.

Programda kullandığınız modelleri tam olarak neye göre seçiyorsunuz ? Tüm araba üreticilerinin bir listesini mi çıkarıyorsunuz?

Serilerde kullanacağımız arabaları seçerken ben ve Ed bir yemekte oturup birlikte toplantı yapıyoruz ve onarmayı sevdiğimiz araçları, henüz hiçbir programda kullanmamış olduğumuz araçları ve ilerde kesinlikle kullanmak istediğimiz araçları belirliyoruz. Listedeki bazı araçlar çok gerçekçi olmayabiliyor, çünkü çok ender bulunuyorlar ve temin etmemiz çok zor. Ama listeye aldığımız araçların birçoğu gerçekçi seçimler ve programın elde ettiği yüksek popülarite sayesinde izleyicilerimiz bazen bizim bile aklımıza gelmeyen çok yaratıcı önerilerle gelebiliyorlar. Ancak gerçek şu ki, listeyi ben ve Ed birlikte oluşturuyoruz ve kendi aramızda mutabık kaldıktan sonra, yaklaşık 20 araçlık bu listeyi patronlarımıza sunuyoruz. Ne demek istediğimi anlatabildim mi?

İkinci el araç alacaklara vereceğin en önemli 3 tavsiye ne olur?

İlk olarak, sizin istediğiniz araç olduğuna emin olmadan aSla ama asla bir araca gidip bakmayın. Çünkü birçok kişi bu hataya düşüyor. Ne alacaklarına tam olarak karar vermemişken bir showroom’a gidiyorlar ve oradaki profesyonel satışçılar böyle bir durumda bu müşterilere her arabayı satabilir. Birçok kişi bazen istemedikleri bir arabayı satın alabiliyorlar. Bir showroom’a bir sedan veya salon arabası alma niyetiyle girip, bir spor araç alarak çıkabilirsiniz. Araç satın almaya gitmeden once ne almak istediğinizi net olarak belirlemiş olmanız gerekiyor.

İkinci önemli husus ise almayı düşündüğünüz araç hakkında mümkün olduğu kadar fazla bilgi sahibi olmaktır. Açıkçası her zaman size o aracı satmak isteyen satıcıdan daha fazla bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Bu sayede satışçı ile yapacağınız görüşmede siz otoriter pozisyonda olursunuz ve bu da satıcının sizi, istemediğiniz bir satışa yöneltmesini engeller.

Üçüncü ve en önemli husus ise araçta bakmanız gereken noktaların ne olduğunu net olarak bilmektir. Örneğin, eğer mekanik bilginiz yoksa kesinlikle yanınızda bu konuda bilgi ve deneyimi olan bir arkadaşınızı götürün.

Benim ikinci el araç almayı düşünenlere üç tavsiyem bunlar olacaktır.

İlk olarak, bir araba satışçısı olarak yıllar boyunca kendin de birçok araç sahibi oldun. Kendi kullandığın araçlardan birkaçını ve bunların senin için neden özel olduğunu söyleyebilir misin?

Hayatımda sahip olduğum en güzel araba benim ilk arabamdı ve bu bir Mini’ydi. O arabayı gerçekten çok sevdim çünkü hayatımda ilk defa özgürdüm ve beni istediğim her yere götürecek dört tekerlekli bir aracım vardı. 18 yaşına geldiğimde sürücü belgemi aldım ve 850cc motorlu bir Mini satın aldım. Bu arabayla tüm İngiltere’yi enine boyuna katettim. Arabamı herkese göstermek istiyordum, çünkü onunla gurur duyuyordum. Ayrıca bu arabanın benim için çok özel olmasının bir sebebi de araç satın alma kariyerimin başlangıcı olmasıdır. Çünkü o arabayı 800 Pound’a almıştım ve 18 yaşında biri için bu bir servet demekti. Bu arabayı bir yıl kullandım ve bir yıl sonunda 1,000 Pound’a sattım. Bu beni gerçekten çok mutlu etti ve arabayı aldığım fiyatın daha üstüne satabilmemin ona iyi bakmam, temiz tutmam ve bakımlarını zamanında yapmam sayesinde olduğunu anladım. Ve ayrıca bu arabalara hem sahip olup keyfini çıkarırken, hem de onlardan para kazanmanın mümkün olabileceğini de fark ettim. Bu nedenle o Mini’nin benim kalbimde çok özel bir yeri vardır.

wheeler-dealers2

Şuan da kullandığın araç nedir ve Edd China da bu aracı mı kullanıyor?

Edd China, bir Range Rover kullanıyor. Beni duyabiliyor musun ? Edd China bir TDV8 Range Rover kullanıyor, yeni kasa ve kesinlikle bu arabayı çok seviyor. Ve Edd’in Range Rover’ını dünya üzerindeki diğer tüm arabalardan daha çok sevmesinin tek bir nedeni var, o da ısıtmalı direksiyona sahip olması. Stüdyoya bizi ziyarete kim gelirse gelsin, herkese arabasının ısıtmalı direksiyonunu gösteriyor. Yani Edd bir Range Rover kullanıyor.

Ben ise, şu sıralar Avrupa’da gösterilmekte olduğu ve yakın zamanda sizlerin de dizide görebileceği gibi bir Mitsubishi Shogun kullanıyorum. Bu büyük bir araç, harika bir motoru var ve bir çekme halatı aparatı var. Biliyorsun, program için aldığım arabaların bazıları çalışır bir durumda olmuyor ve onları Edd’in onarması için garaja kadar çekmem gerekiyor. Bu nedenle bir Mitsubishi Shogun kullanıyorum ve çok memnunum.

Geçirdiğin 9 sezon boyunca sadece 2 Fransız ve 3 İtalyan aracı kullandın, bunun sebebi nedir ? Ve ikinci olarak, Doğu Bloğundan bir aracı programına almayı düşünür müsün?

Aslında senin kaçırdığın nokta, biz Wheeler Dealer olarak sadece birkaç Amerikan arabası kullandık ve sekizinci sezona kadar bu program sadece İngiltere kapsamlı olarak düşünülmüştü. Ancak şimdi dünya çapında yakaladığı popülariteye bakınca, bu kapsamı genişletmeye karar verdik.

Açıkçası ben Kaliforniya’dan yeni döndüm ve oradan iki Amerikan arabası aldım. Ayrıca yakınlarda Türkiye’ye de bir ziyarette bulundum ve diğer bazı Doğu Bloğu ülkelerine de. Ben ve Discovery Channel dizinin bu onuncu sezonunda Doğu Avrupa’ya kesinlikle çok daha sık seyahat edeceğiz ve bu bölgeden aaçları programımızda kullanacağız. Yani hazırlıklı olun, biz kesinlikle Doğu’dan arabaları programımıza konuk edeceğiz. Avrupa’nın doğusundan ve dünyanın geri kalan diğer tüm bölgelerinden…

“Anadol’a aşık oldum”

Duyduğum kadarıyla Türkiye’den de Anadol marka bir aracı onaracakmışsın. Bu harika projeyi ne zaman görebileceğiz ve bu arabayı inceleme fırsatı bulabildin mi?

Evet, yakın zamanda Discovery Channel ekibiyle birlikte Türkiye’ye geldim. Oradayken, bizim İngiltere’de ağrı kesici olarak nitelendirdiğimiz türdeki Anadol’a aşık oldum. Eğer baş ağrın varsa, hemen bir Anadol al. Türkiye’ye geldiğimde Anadol’la tanışmak harikaydı ve bu araba Wheeler Dealer’ın ilerki bölümlerinde kullanacağımız araçlar listesine kolayca girdi. Soruna cevap olarak şunu söyleyebilirim ki,maalesef biraz aceleci davrandın. Henüz bu aracı inceleme ve test etme fırsatı bulamadım ama Wheeler Dealer’ın ilerki bölümlerinde kesin olarak kullanacağımızı söyleyebilirim. Arabayı gerçekten çok sevdim. Çok karakterli bir araba ve çok ilginç bir öyküsü var. O yüzden Anadol’la ilgileneceğim zamanı dört gözle bekliyorum.

Sana bir tavsiyem olacak Mike. Bu araç malzemesi nedeniyle keçiler tarafından yeniliyor. Aracı korumak için özel bir yöntem kullanmayı düşünüyor musun?

Evet. Arabayı keçilerin olduğu yere park etmeyin. Bu kadar basit, gerçekten. Veya ortalıkta keçiler varsa kapıları kapalı tutun. Hayatımda ilk defa birinden bir arabanın keçiler tarafından yenildiğini duyuyorum. Keçilerin birçok şeyi yediklerini biliyorum ama bir arabayı yediklerini ilk defa duyuyorum. Bu konuyu araştıracağım ve kesinlikle buna Anadol’un öyküsü içerisinde yer vereceğim. Eğer Anadol yiyen bir keçi bulabilirsem, onu da satın alacağımdan emin olabilirsin.

2008 Finansal Krizi’nden sonra ikinci el araba piyasasının çok değiştiğini düşünüyorum.  Sence iyiye gidiyor mu yoksa hala 4 yıl önceki gibi mi? Ve şuan sence alma zamanı mı yoksa satma zamanı mı?

İkinci el araba piyasası hiç şu an olduğu kadar dip yapmamıştı. Bu bence tuhaf çünkü Birleşik Krallık’ta çok ama çok durgun bir ikinci el araba piyasası var ve bu, eminim ki bütün Avrupa’da da böyledir, bizdeki hurda araç teşviğinden kaynaklandı. Böylelikle küçük ve ucuz arabalar yollardan çekildi. Devlet onları halktan satın aldı ve halkı yeni arabalar alması için cesaretlendirdi. Böylelikle genellikle üniversite veya bir okuldan mezun olanların ve şoförlük sınavını geçenlerin ilk araba olarak tercih ettiği geniş  bir yelpazede bulunabilen ucuz arabalar ortadan kayboldu. Bu arabalar artık yok. Şimdi de insanların bir sonraki arabalarını almaya güçleri yetmiyor., Birleşik Krallık’ta çok zor bir durum söz konusu. Avrupa’nın bazı bölgelerinde de aynı durumun geçerli olduğunu biliyorum. Bunun bir de iyi yanı var.

Genel olarak arabaların, ki buna ikinci eller de dahil, tarihinde böylesi hiç yaşanmadı. Paranızın harika bir değeri var. Paranızın temsil ettiği değerle inanamayacağınız arabalar alabilirsiniz.  Daha önce de söylediğim gibi bugün arabalar klima, hidrolik direksiyor, navigasyon, metalik boya, alaşım jantlar giibi bir sürü özellikle satılıyor. Böyle arabalar rekabetçi bir piyasa olduğu için öyle bir fiyatla geliyor ki…  Bir satıcı, insanlar internet, Twitter ve Facebook benzeri mecralar kullanarak farkındalıklarını artırdığı için diğer satıcı karşısında fiyat kırmak zorunda kalıyor.  Satmak için arabanızın fiyatını aşağı çekmekten başka seçeneğiniz yok. Soruya cevabım, benim geçmişimde arabalar sadece Birleşik Krallık’ta değil bütün dünyada bugünkü kadar hiçbir dönem paranın karşılığını vermemişti. Araba satın almak isteyen biri için şu an en iyi zaman.

Wheeler Dealer’ın bir araba şovu olduğunu biliyoruz ama bir gün motorsiklet gibi farklı bir şeyler görme imkanımız olur mu?

Oley!!! Birinin bana bunu sormasından büyük keyif aldım. Bu harika.  Umarım Discovery Channel’dan birine , eminim bunu yapan Frances olacak, bu iletilecektir. Bizim arabalar dışında şeyler de yapmak için çok büyük arzumuz var. Motorsiklete yer vermeyi isterim. Bir Lambretta, Vespa veya eski bir İngiliz VSA ya da bir Triumph ya da başka harika bir şeye yer vermeyi isterim. .Bir ya da iki motorsiklet işi yapmak isteriz. Fakat karavan gibi başka şeyler de yapmak isteriz. Eski döküntü bir karavanı alıp, modernize edip, içine de yeni bir mutfak ve yatak koyduğumuz bir Wheeler Dealer’ımız olmasın ki? Bu dizide büyük bir çeşitlilik ve Discovery ile hakkında konuşmak istediğim alanlar. Bazen beni kimse dinlemiyor ama biz bunun hakkında konuştuğıumuz sürece gerçekleşme ihtimali artıyor. Ancak kesinlikle bir motorsiklet işi yapmak konusunda büyük bir arzu var.

Röportaj
Alp Türkalp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here