Ana Sayfa Yaşam Alanı Motorize Ekip Dört Tekerlekli Araç Sürücülerinin Bilmesi Gereken 9,5 Şey

Dört Tekerlekli Araç Sürücülerinin Bilmesi Gereken 9,5 Şey

PAYLAŞ

1-Öncelikle, hareket halinde gördüğünüz bir motosikleti sadece bir motosiklet olarak görmeyin. Bir insan olarak görün. Nefes falan alıyorlar. Sevdikleri, sevenleri var.

2-Dört tekerlekli araç sürücüleri sağ aynalarını aktif şekilde kullanmaz. Haliyle motosikletler diğer araçlara göre daha küçük olduklarından üstün körü bakılan aynada fark edilmezler. Dikaktli bakın. Kör noktaları hesap edin. Fark edin. İlk maddede bahsettiğim gibi, nefes alıyorlar. Hatta evde bekleyen bir kedileri bile olabilir.

3-Sinyal kullanın. Mutlaka kullanın. Şerit değiştirmede dahi kullanın. Yanıp sönüyor falan. Şekliniz olur hem.

4-Motosikletler diğer araçlara göre küçük olduğu için dikiz aynasından çok uzakta görünebilir. Kavşakta falan dönerken ‘o gelene kadar ben 52 kere dönerim’ diye düşünmeyin. Göründüğünden daha yakın olduğunu düşünerek tedbirli olun.

5-Motosikletler, gaz kesilince direkt yavaşlamaya başlar. 4 tekerlekli bir aracın hafif fren dokunuşuna eşittir neredeyse bu yavaşlama. Ama bu yavaşlama esnasında stop lambası yanmaz tahmin ederiniz ki. O sebeple takip mesafesini kurallara uygun tutun. Yapışmayın dibine.

6-Motosikletçiler; fark edilmek, rüzgar, yol bozukluğu vs. gibi çeşitli nedenlerle sık sık şerit değiştirebilirler. Bunu ‘makas atıyor yolunu yordamını s.ktiğim’ diye algılamayın. Amaç hava atmak değil güvenli bir şekilde gideceği yere varmak.

7-Araçlarınızın bakımlarını yaptırın. Su, yağ akıtmasın yola. Hem size zarar hem motosiklet sürücüleri için ölüm tehlikesi. Ölüm bak. Senin ötelediğin bir araç arızan başka birini öldürebilir. Unutma.

8-Motosiklet yapı olarak rahat manevra kabiliyetine sahiptir. Ancak siz bu bilgiye güvenerek ‘Geçer yaa ne olacak’ diye düşünüp zor durumlarda bırakmayın. Fizik kuralları diye bir şey var.

9-Motosikletlileri fark edin.

10-Yukardaki maddeleri unutursanız ciğerinizin solacağını bilin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here