Ana Sayfa Yaşam Alanı Müzik Hüzünlerin Prensi Jay Jay Johanson

Hüzünlerin Prensi Jay Jay Johanson

PAYLAŞ

Hüzünlerin Prensi Jay Jay Johanson Kızlar hazır mısınız? Hüzünlerin prensi Jay Jay Johanson İstanbul’a dönüyor. Cicibebeler olarak İsveçli dahi müzik adamı Jay Jay’le röportaj yaptık.

Müziği damardan veren ve fazla alınması durumunda insanın bünyesini sersemleştiren parçalarıyla, Türkiye’yi her sene ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Jay Jay Johanson’a sorularımızı yönelttik. Elektronik müziği duygusallaştıran ve şarkı sözleriyle insanları kalplerinden vuran İsveçli müzik adamıyla konser öncesi özel hayatını ve yeni projelerini konuştuk.

Yaşadığı aşk acılarını tüm şarkılarına yansıtan Jay Jay Johanson bize yeni albüm planlarını, daimi hüzün kaynağının ne olduğunu ve müzik endüstrisini anlattı.

Hüznün kaynağı!

Sesinizin ve müziğinizin içindeki melankoliklik nereden geliyor? Bunun kaynağı nedir?

Şarkı yazabilmemin belkide tek yolu bu. Tam olarak nereden geldiğini bilmiyorum aslında. Sadece tek bildiğim bu şekilde yazabildiğim.

Müzikal kariyerinizdeki en büyük devrim ne zaman oldu? Portishead’i dinlemek mi yoksa DJ’likten şarkıcılığa geçiş miydi?

Whiskey albümünü çıkarttıktan sonra oldu.

En çok etkilendiğiniz müzisyenler kimler?

Kiss, Chet Baker, Brian Eno, Malcolm Mclaren.

Hala içinizde bir punk saklıyor musunuz?

Bilmiyorum. Punk bence ergenlik çağı ve gençlikle alakalı. Büyüdüğünüz zaman sorumluluğunuz bir hayli artıyor ve bu da sonunda sizi punk olmanın dışına itiyor.

Yeni albümünüzün çıkış tarihi belli mi? Antenna albümünde olduğu gibi devasa imaj ve müzik değişimleri olacak mı?

Şuan yeni albüm üzerinde çalışıyorum. Bu yazın sonuna doğru albümü tamamlamış olacağız. Sonbaharda ise bir single çıkabilir. 2013 yılına girişte ise albümü çıkartmayı planlıyoruz.

Her seferinde yavaş yavaş değişimden ve sarsıcı olmayandan yanayım özellikle elektronik müzik yaparken. Yeni albümüm, Spellbound ve eskilerinden biraz farklı olacak onu söyleyebilirim.

Yeni müzik endüstrisini nasıl buluyorsunuz? Özellikle de internetten müzik indirme konusunu…

Çok seviyorum. Özgür müzik her zaman ticari müzikten daha çok ilgimi çekmişti. İnternetten müzik indirme bir şarkının en iyi şekilde yayılma yöntemi. Sizi keşfedemeyecek birçok dinleyiciye ulaşma imkanınız olabiliyor.

jay-jay-johanson1

Türk dinleyiciler cömert ve müthiş


Daha önce İstanbul’a birçok ziyaret gerçekleştirdiniz. İstanbul’un ambiyansı ve Türk fanların hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’ye geri dönmeyi seviyorum. 2000’den beri neredeyse her sene ülkenize davet ediliyorum. Türk dinleyicilerim muhteşem ve cömert insanlar.

Bu bölümde Jay Jay Johanson’a şarkı isimlerinden çıkarak sorularımızı sormaya devam ediyoruz…

En çok neye inanırsın? (Believe in us) şarkısı

Yaratıcılık ve sanata

Kimden uzak olduğunu düşünüyorsun? (Far away) şarkısı

Yolculuk ve turneler yüzünden evimden çok uzakta vakit geçirmek zorunda kalıyorum genelde. Sevdiğim insanlara yakın olamıyorum.

Hangi tarz kızlara kasabaya geldiğini söylemeyi tercih edersin? (So tell the girls that I am back in town) şarkısı

Bu cümleyi çocukken yazmıştım. Yaz tatili için batı sahiline gitmiştim ve Stockholm’e geri döneceğimi, beni özleyen ve geldiğime sevinecek insanların olacağını hayal ediyordum. Döndüğümde ise benim uzakta olmamdan dolayı kimse beni özlememişti. Ve sadece hayalimde yaşadı hiçbir zaman gerçek olmadı.

Röportaj
Alp Türkalp