Ana Sayfa Röportaj Bir Beyfendi Sporu: Snooker

Bir Beyfendi Sporu: Snooker

PAYLAŞ

Ülkemizde bilardonun gelişimi yavaş yavaş ilerlesede bu sporu inanılmaz noktalara getiren muhteşem oyuncularımız var. Bunların arasında ise FatCat lakaplı yırtıcı (Predator) ıstakasıyla bilardo masasında rakiplerine korku salan Ferdi Özdemir var.

Pool ve snooker’ın gelişimine ciddi anlamda katkıda bulunan Ferdi Özdemir’in Türkiye ve dünyada birçok başarısı bulunuyor. Kendisiyle bir beyfendi sporu olan snooker’ı, Türkiye’deki yerini ve geleceğini konuştuk.

Tercih yapmanızı istesek, snooker mı yoksa pool mu?

Kesinlikle pool. Türkiye, snooker için henüz olgunlaşmadı.

Neden Türkiye’de snooker pek yaygın değil?

Bunun nedeni snooker masalarının pool masalarına göre daha pahalı olması ve daha fazla yere ihtiyaç duyması. Bu sebeple ülkemizde sınırlı sayıda snooker masası bulunuyor, bu durum snooker’ın yaygınlaşmasını olumsuz yönde etkiliyor.

Türkiye’de bilardo’nun yeri neresi olmalı ve şuan ki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz? (Turnuva sayılarından tut, profesyonel sporculara kadar…)

Bilardo sporu, kişisel gelişimde çok önemli bir yere sahip. Bu başlı başına bir sohbet konusu olur. Şu anda bizim yapmış olduğumuz PoolMastersCup organizasyonları ile beraber ülkemizde Amerikan bilardosu aşama kat ediyor. Bu sporun daha çok yaygınlaşabilmesi için çok sayıda etkinliğe ihtiyacımız bulunuyor. Turnuvalar, eğitimler ve seminerler profesyonel oyuncular ile amatör oyuncuların buluşması için uygun bir platform sağlıyor. Ancak bu etkinliklerin desteklenmesi, spor basınında yer alması bilardoya olan ilgiyi çok daha yukarı taşıyacaktır. Bu hedefle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ülkemizde Avrupa şampiyonluğu kazanmış Eylül Kibaroğlu gibi bir sporcumuz var. Uluslararası turnuvalarda başarı elde etmiş çok daha büyük başarılara imza atabilecek güçte sporcularımız bulunmakta. Eğer bu arkadaşlarımıza destek verilirse çok başarılı olacaklarına inanıyoruz.

Türkiye’de bilardoyu geliştirme adına projeleriniz neler?

PoolMastersCup adı altında, Avrupa’da Eurotour adında bir benzeri bulunan seri turnuva sistemini, 2011 senesinde ‘PoolMastersCup Türkiye’ turu adında düzenlemek için çalışmalarımız devam ediyor.

Web sitemizde düzenlediğimiz turnuvalara ait maç sonuçları, turnuva sonuçları, oyuncu istatistikleri gibi verileri paylaşıyoruz. Bağlantılarımız sayesinde önümüzdeki dönemde Avrupa’da antrenörlük yapan üst düzey bir oyuncuyu ülkemize davet ettik. Kendisi başarılı oyuncularımıza 2-3 günlük bir seminer ve kurs verecek. Sponsor arayışımız halen devam ediyor, gerekli desteği bulduğumuz takdirde kenarda bekleyen çok sayıda projemiz bulunmaktadır.

Profesyonel bir bilardo oyuncusu olmak için almamız gereken lisanslar nelerdir?

Bilardo öncelikle bireysel bir spor, bu sebeple bilardo federasyonuna lisans için gerekli başvuruyu yapmanız yeterli olacaktır.

Ne sıklıkta antrenman yaparsınız? Antrenmanlarınızda neleri hedeflersiniz?

Turnuva dönemi dışında haftada 2 gün 3 er saat, turnuva döneminde ise 3 er saatten haftada 4 gün antrenman yapmaya gayret ediyorum. Farklı antrenman sistemleri söz konusu, öncelikli hedef ihtiyacımız olan kondisyon seviyesini korumak ve bunun dışında zayıf olduğunu düşündüğüm yönlere eğilerek bu yönlerimi geliştirmeyi hedeflerim.

Bilardo şov mu yoksa başarı üstüne mi kurulmalı?

Bu kişinin bu spordan ne beklediğine bağlı olarak değişir esasında. Ülkemizde daha çok eğlence ve zaman geçirme üzerine kurulu olduğu açık. Ancak rekabet ortamı canlı olduğu sürece başarı isteği de öne çıkmaya başlıyor. Rekabet bu sporun ateşleyici faktörü, bende ülkemizdeki rekabet ortamını canlandırmaya ve körüklemeye çalışıyorum.

Semih Saygıner’i nasıl buluyorsunuz?

Semih Saygıner bu ülkenin kendi alanında sahip olduğu en önemli yeteneklerden birisi. Kendisi birey olarak bilardo sporunun insan gelişiminde ne kadar olumlu katkılarının olduğunun canlı örneğidir, aynı zamanda sadece ülkemizde değil dünyada da bilardo sporuna katkısı olan ender bir isimdir. Ne yazık ki kendisine hak ettiği değeri vermediğimizi düşünüyorum.

En çok kiminle karşılıklı oynamayı isterdiniz?

Efren Reyes, kendisi gelmiş geçmiş en büyük Amerikan bilardo oyuncularından birisi yaşı ilerlemesine rağmen halen bu sporun önde gelen oyuncularından.

Röportaj
Alp Türkalp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here