PAYLAŞ

Normal hayatında herkes onun ne yaptığını merak ediyor… İnternet dünyasında sıradan videoları birer başyapıta dönüştüren Educatedear’ı daha yakından tanımak için Cicibebeler adına tüm sorularımızı ona yönelttik.

“Şemsiye Savaşı”, “Kaldı mı Dohuz” ve “Tayyeap the Drummer” gibi birçok video montajına imza atan Educatedear aslında kim?, Videolara nasıl karar veriyor?, Peki ünlülerden ne gibi tepkiler aldı?…

Video ve türevi özgün işlerin parladığı bu dönemde öne çıkmanı sağlayan anahtar özellik sence ne?

Bilmem. İstikrar olabilir. Her video aynı seviyede olmuyor tabi, mümkün değil. Ama en azından belli bir seviyeye çekmeye çalışıyorum hep kurgularken. Fikir bulurken ise, ben de arkadaşlarım da, önceki videolardan biraz daha farklı olsun diye çaba gösteriyoruz. Herhalde bunların etkili olduğunu düşünüyorum.

İsminin İngilizce anlamı dışında derinlerine inersek nedir Educatedear?

Bir yaşam biçimi falan olsaydı güzel olurdu. Ama ingilizce anlamı dışında derinlere inince, educatedear’ın nasıl okunduğu bilgisinden başka bir şey bulamıyoruz. Onu da sonradan öğrendim. Sözlüklerde educatedear için çok daha güzel tanımlar var. Onlar daha iyi tanımlıyor diyebilirim. Konu açılmışken de orada ve diğer sitelerde yorum yazan herkese teşekkürler.

Engin bir video tarama işlemiyle uğraşıyorsunuz eminim ki. Ekip kaç kişiden oluşuyor? Biraz bahsedebilir misin?

Benim üşengeçliğim ve video beğenmeme saçmalığımı çıkartırsak genellikle kaçırdığımız, geç ulaştığımız video pek olmuyor. Burada da teşekkürü ekibe borçluyum. Bir proje yaptığımız zaman o konuyla ilgili internetteki her videoya ulaşabiliyoruz. Yaratıcı ekip ve video fikri bulma konusu ise videoya göre değişiyor, o konuda biraz karmaşık çalışıyoruz. Kim ne fikir bulursa yolluyor genellikle. Bir videoda kimin emeği olduğunu video açıklamasında yazıyorum. Çekirdek ekibin benle beraber 4 kişi olduğunu söyleyebilirim.

Educatedear normal yaşamında ne işle meşguldür?

Yine bu tür saçma işlerle. Youtube’ta videolardan birine şöyle bir yorum gelmişti “bu educatedear bence işi gücü yok bütün gün bunlarla uğraşıyor” diye. Pek de haksız sayılmaz.

Şaka bir yana, (hep bir konuyu şaka bir yana diye bağlamak istemişimdir kısmet bugüneymiş) bazı film projelerinde çalışıyorum. 16 Kasım’da gösterime girecek olan Dağ Filmi’nin görsel efektlerinde çalıştım.

Bir kaç kısa film çalışmasında müzik de yaptım. Yani kısacası, educatedear’da gördüğümüz şeylerden çok da farklı bir şeyle uğraşmıyorum.

Ürettiğiniz videolar binlerce kişi tarafından izleniyor ve belirli bir hayran kitleniz var. Peki iyi ya da kötü tepkiler nasıl?

İnternette iş yapmanın hem iyi hem kötü yanı tüm eleştiriyi yine oradan almak. Yani insanların en acımasız olduğu yerden. Ama genel olarak yapılan yorumlardan memnunuz. Nasıl olmayalım? Eleştiriler geliyor tabi ki bu da çok normal. Bir videoyu herkesin beğenmesi pek olası değil.

En çok hangi videonu seviyorsun?

Zor bir seçim. Troll serisinin yeri ayrı. Ama eskilerden Beyblade Sabri ve Şemsiye Savaşı’nı sevdiğim çalışmaların arasında sayabilirim. Çıkmaz Oldun Pencereye de en sevdiklerimden.

Hazırladığın ilk video neydi ve tepkiler nasıldı?

Bobilerde ilk olarak göze çarpan, Drummer serileri ve Fatih Terim, Beyblade Sabri remixleri oldu. Bunlar daha iyi şeyler yapmam için beni motive etti. Ardından diğerleri geldi. O ilk videolara tepkiler beklediğimden çok iyiydi. Herkes beğenince devamını getirmem gerektiğini düşündüm.

Ünlü birçok isim videolarına konuk oluyor. Videolardaki montajlarında aslında onları yermekten çok o videoya farklılık katıyorsun. Buna rağmen tehdit ve tepkiler alıyor musun?

Çok aşırı bir tepki ile karşılaşmadım. Ama bizi zor durumda bırakan bazı konuşmalar yapmak zorunda kaldık. Tabi onları ben değil ekipteki en iri arkadaşım yaptı. Nolur nolmaz.

Hiç videoda geçen bir ünlü size ulaştı mı? Tebrik ya da kötü tepki anlamında…

Şahsi olarak ulaşmadı hayır. Ulaşmalarını isterdim. Özellikle Kasım, Çiki Reis, Ahmet Abi gibi isimlerin. Tepkilerini merak ediyorum.

Yurtdışında takip ettiğiniz isimler var mı? En çok hangi siteleri ziyaret ediyorsunuz.

Youtube’ta geniş bir abone listem var. Gerçekten çok yaratıcı işler çıkıyor. 5secondfilms, mystery guitar man, gregory brothers en muazzamlarından.

Videolarınızda müzik kurgusunu gerçekten çok iyi düzenliyorsunuz. Müzikle aranız nasıl?

Teknik anlamda bateri çalmak dışında bir şey bilmiyorum. Diğer konular ya programın becerisi ya da kulaktan şansa bulunan şeyler. Ama kendimi bu konuda geliştirip daha iyi olmaya çabalıyorum.

Dağ filminde emeğiniz geçiyor. İlerki projeleriniz nelerdir? Mesela kendi filminizi çekmek gibi…

Kesinlikle. Hayattaki yegane amacım. Arkadaşlarımın yardımıyla kısa filmler çektim. Hala çekmeye devam ediyorum. Bir sonraki adımı da sabırsızlıkla bekliyorum.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here