Ana Sayfa Erkek Vücut Geliştirme & Fitness Antrenman Maskesi Takmak Yararlı mıdır?

Antrenman Maskesi Takmak Yararlı mıdır?

PAYLAŞ

Son zamanlarda sporcularda sıkça görülen antrenman maskesi ile spor yapma trendi aslında sağlıklı ve kuvvetlendirici bir antrenman mı?

Yeni antrenman modası; antrenman maskesi peki size ne vaadediyor? Antrenman maskesi nedir?

Antrenman maskesi spor sırasında solunan oksijen miktarını azaltarak yüksek rakımdaki koşulları simüle edip vücudun kırmızı kan hücreleri üretimini arttırmak ve performansı geliştirmek için kullanılıyor. Özet olarak böyle. Temel olarak akciğer kapasitesini arttırmaktan odaklanmaya kadar daha birçok seçenek sunuyor.

antrenman-maskesi

Türkiye’de ise birçok sporcunun kullandığı antrenman maskesini ilk olarak Emre Belözoğlu takmıştı.

Peki antrenman maskesi olayında işin gerçegi ne?

Sadece yüksek rakımda antrenman yapmak bile, bu vaadedilenler için yeterli değildir. Bunun için yüksek rakım ortamında belirli bir süre bile olsa yaşamak gerekir. Günde 1-2 saat antrenman boyunca bu maskeyi takmak, antrenman şiddetinizi ve yoğunluğunuzu düşürmekten başka bir işe yaramaz.

Siz bu durumu “bunu takmak, antrenmanda beni zorlamaya başladı, işe yarayacak” diye düşünebilirsiniz ama cümlenin başında dediğim gibi orta ve uzun vadede antrenman şiddetinizi ve yoğunluğunuzu düşürecek, antrenman verimliliğini azaltacaktır.

Kabul ediyorum çok havalı duruyor, insan taktığında “Batman’de ki Bane’e benziyor ama bunun için 250-350 TL (ülkemizdeki fiyatlar) vermek ve sonrasında sürekli performans beklemek zor olur.