Ana Sayfa Kadın Anneler Dünyada Evlilik Dışı Doğum En Az Türkiye’de

Dünyada Evlilik Dışı Doğum En Az Türkiye’de

PAYLAŞ

Avrupa ve ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye, evlilik dışı doğum oranının en düşük olduğu ülke.

ABD’de ekonomi iyileştikçe evlilik dışı doğum oranlarında da azalma gözlemleniyor. Ekonomistler, yavaş bir açılma döneminden sonra gelecek rahat günlerin çocuk sayısını olumlu etkileyeceğini vurguluyorlar. Avrupa ’daki durum ise benzer. Eurobölge’nin ekonomik anlamda kendine gelmesi 2018’i bulabilir. Bu sebeple 2011’de ABD’de evlilik dışı doğumlar yüzde 41 iken, AB’de yüzde 39 idi. Refah yoksa üreme motivasyonu da düşük oluyor diyebiliriz.

Pew Research’ün araştırmalarına göre Avrupa’da Finlandiya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nde doğumların yüzde 40’ı evlilik dışı gerçekleşiyor. Norveç, İsveç, Belçika ve Danimarka’da çocukların yarısından fazlası evlilik dışı doğarken çizginin diğer ucunda “evlenmeden olmaz” diyenler var. Bunlar Kıbrıs, Hırvatistan, Makedonya, Yunanistan ve elbette, Türkiye. Ülkemizde evlilik dışı doğum oranı yüzde 3.

Evlilik dışı çocuk sayısındaki artışın “kötüye evrilme” olduğunu düşünen Amerikan vatandaşı sayısında da ciddi bir değişim gözlenmekte. Evlenmeden çocuk yapmanın ahlaki olarak kabul edilebilir olduğu fikri artık daha fazla destek görüyor. 18 ve 30 yaş arasındaki “milenyum neslinin”, bu konuya bakış açısının yaşlı nesillerden daha esnek ve rahat olduğu da Pew Research’ün ulaştığı sonuçlar arasında.

Evlilik öncesi cinselliğe sıcak bakmayan Türkiye, evlenmeden çocuk sahibi olma konusunda da tutucu tavrını sürdürüyor.

evlilik-disi-cocuk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here