PAYLAŞ

1985 yılında Margaret Atwood tarafından yazılan Handmaid’s Tale isimli romanın dizi uyarlaması 2016 yılına ödüllerle damga vururken yazarın diğer bir romanı Alias Grace’in dizi uyarlaması ise şu sıralar izlemeniz gereken diziler arasında…

ABD’li 2 rakip firma Hulu ve Netflix arasında “Hangi Margaret Atwood romanı daha iyi dizi olur?” savaşı yaşanırken benden size tavsiye 2 diziyi de arka arkaya izlemeniz. The Handmaid’s Tale bir distopyayı anlatırken Alias Grace ise 1800’lerde geçen gerçek bir cinayet vakasını anlatıyor.

Peki neden Alias Grace’i izlemelisiniz?

1-Dizi senaryosunun hammaddesinin Margaret Atwood’a ait olması

Ödüllü dizi Handmaid’s Tale’da kadınlar üzerinden bir gelecek resmedilirken, Alias Grace’de ise 1800’lerde ailesiyle Kanada’ya göçen Grace Marks’ın yaşamı anlatılıyor.

Diziyi farklı kılan ise gerçekte yaşanmış vahşi bir olayı konu alması ve ilk bölümünü izlerken bile konuşma sekanslarına takılıp kalmanız.

Şiirsel bir anlatımla dizi, roman detaylarını kusursuz aktarmayı başarıyor, her ne kadar da 6 bölümlük mini bir dizi bile olsa…

2-Dönemsel bir iş olması

Toplumda kadının yerinin 1800’lerde ABD ve Kanada’da resmedilmesini anlatan dizide, dönemsel zorlukların derin bir eleştirisi mevcut. Kadınların birey olarak görülmemesinden yola çıkan diziyi, daha önce Taboo dizisini izlemiş ve sevmiş olanların muhakkak izlemesi gerektiğine inanıyorum.

3-Diziyi senaryolaştıran Sarah Polley ve yönetmen koltuğunda ise Amerikan Sapığı filminin isimlerinden Mary Harron’ın olması

Dizi İrlanda’dan Kanada’ya göçmek zorunda kalan Grace’in, hizmetçi olarak çalıştığı evin bir diğer çalışanı James McDermott’la birlikte evin sahibi ve diğer hizmetçisini öldürmekle suçlanmasıyla başlıyor. O dönemde vahşi bir cinayeti bir kadının işleyip işlememesi üzerine dönen tartışmalar eşliğinde ise Psikolog Simon Jordan’ın Grace’in beyninin içine seanslarıyla girmeye çalışması diziyi ilginç kılan yönler arasında.

4-Grace karakterine hayat veren Sarah Gadon

Duru güzelliği ve Grace karakterine tamamen bürünen yüz oyunculuğu ile Sarah Gadon, dizide yüksek bir performans sergiliyor. Sırf bunun için bile izlenesi bir yapım.

5-Gerçek bir hikayeye dayanması

Suç ve ceza konularının özellikle gerçek birer hikaye olduklarında iki kat etkiyi artırdıkları dizi sektöründe keşfedilen konular arasında. Grace’in hikayesindeki gerçekler ve dönemsel diğer karakterler diziyi sevdiren diğer unsurlar arasında.

6-Akıcı bir anlatım ve 6 bölüme sığan dev bir yapım

Alias Grace 174 yaşına gelmiş bir hikayeyi akıcı bir dille anlatan dizi. Bunu ise sıkmadan ve rahatça 6 bölümde anlatınca sezonlar boyu saçmalayan diğer dizilere fark atıyor…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here