Ana Sayfa Yaşam Alanı Müzik Tiësto ve Transal Bir Röportaj

Tiësto ve Transal Bir Röportaj

PAYLAŞ

Vakti zamanında İstanbul Parkorman’ı sallamaya gelen Tiësto’yla konsere günler kala ilginç bir röportaj gerçekleştirmiştik.

Trance müziği deyince akla zamkla yapışan, her gece kulübünde DJ’lerin “Ne yapacağım, nasıl dansedecek bunlar” derdini ortadan kaldıran tek bir isim var dünyada, o da “Tiësto”. Onun dünyanın gitmediği köşe, çılgın gece partisi kalmadı. Olimpiyatlarda çalan ilk DJ olarak tarihe geçen Tiësto içine yerleştirdiği klasik müzik tınılarıyla hala elinde kırılması güç büyük bir rekoru bulunduruyor.

Brezilya’nın İpanema Sahilleri’nde verdigi konserle tarihin gelmiş geçmiş en büyük kalabalığını tam 250,000 kişiyle toplayan Tiësto sorularımı içtenlikle yanıtladı. Bu arada röportajı sayfada yer alan Tiësto konser videolarını dinleyerek okumanızı tavsiye ederiz.

Sahnede olmayı gerçekten sevdiğini biliyoruz. Nasıl başladın DJ’lik yapmaya?

Küçüklüğümden beri içimde inanılmaz bir müzik sevgisi vardı, arkadaşlarımla yeni parçaları paylaşmayı, partilerde onlar için müzikler çalmayı çok seviyordum. Bu tutkum sonucu ise DJ olup diğer insanlar içinde çalmaya karar verdim.

Neden Tiësto ismini seçtin?

Tiësto aslında İtalyan dansı için sıkça söylenen bir isim. Küçüklüğümden beri bu lakabı kendime seçtiğim için öyle kaldı.

Amsterdam’dan çıkan DJ’ler ve prodüktörler neden bu kadar iyi sence?

Hollanda’da dans müziğinin köklü bir geçmişi var ve şu sıralar müzik prodüktörleri dans müziğini çok daha ileri taşıyorlar.

Dünyanın birçok bölgesinde çaldın. Seni en çok heyecanlandıran yer neresiydi?

Dünyanın çeşitli bölgelerinden müzikseverlerin hepsinin ayrı bir enerjisi ve heyecanı var. Biri diğerinden daha iyi diyebileceğim bir yer yok açıkcası. Herkesin beni dinlemeye gelmesindeki temel sebepler bolca dans etmek ve herşeyi unutmak.

Türk seyircisi inanılmaz

Türkiye’deki müzik severleri nasıl buluyorsun?

Türk müzikseverleri inanılmaz. Tutkulu bir müzik dinleyicisi var ve çok canlılar. Böyle bir müzik kitlesi için çalmak her zaman güzel. Türk seyircisine hayranım.

Sence dans ve trans müziği gelecekte nasıl olacak? Patlamaya devam edecek mi?

Müzik türleri aslında benzer bir döngü içinde ama dans müziğinin daha da gelişeceğine inanıyorum özellikle rock ve Hip-hop tarzlarının senteziyle. Mutlaka gelecekte ana müzik akımları arasında dans müziği hep yeralacak.

İlerde Türk müziğinden sesler şarkılarına koymayı düşünür müsün?

Müziklerimde farklı seslere yer vermeyi hep seviyorum. Beni etkileyen bir sesi birçok kez dinliyorum ve yeniliklere her zaman açığım neden olmasın.

İyi yemek yaptığını biliyoruz. Ayrıca sevdiğinide. Türk yemekleri hakkında ne düşünüyorsun?

Yemeğe bayılıyorum.

Tiesto Sahneyi Süpürdü | video.mynet.com

Tiësto – Adagio For Strings | video.mynet.com

12 saat boyunca canlı set çalmayı nasıl başarıyorsun? Bu enerjinin kaynağı içki mi, yiyecek mi yoksa başka birşey mi?

Sevdiğim işi yapmaya bayılıyorum. Dünyayı dolaşırken ve insanların önünde performansımı sergilerken o enerjiyi görmek bana güç katıyor. Ama en önemlisi şehrin ve seyircinin o anki enerjisi benim performansımıda etkiliyor. Genellikle uzun setler çalmayı seviyorum çünkü beğendim birçok parça var ve hepsini insanlarla paylaşmayı seviyorum.

Röportaj – Alp Türkalp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here