Ana Sayfa Erkek Erkek Sağlığı Prostat Kanseri ile İlgili Bir Erkeğin Bilmesi Gereken 6 Madde

Prostat Kanseri ile İlgili Bir Erkeğin Bilmesi Gereken 6 Madde

PAYLAŞ

Prostat kanseri tedavisi ve nasıl korunulması gerektiği hakkındaki tüm gerçekler!

Son zamanlarda erkeklerin en çok konuştuğu sağlık problemi. Kadın için göğüs kanseri neyse erkek içinde prostat kanseri benzerdir. Ama prostat kanseri erkeklerde en çok görülen kanser olup, en fazla ölüme sebep olan ikinci kanserdir.

Birçok erkeğin bu çok kötü sonuçları olan hastalıktan haberi yoktur. Öyleyse size prostat kanseri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi 3 kısımdan oluşan prostat kanseri rehberinde anlatalım.

Prostat kanseri tedavisi

Tedaviler hastadan hastaya değişmektedir, tüm kanser tedavilerinde olduğu gibi.
Tümörün seviyesi, yeri, kişinin yaşı, hayat beklentisi ve diğer medikal koşullar ve diğer tüm koşullar prostat kanserinin tedavisini ve korunma planlarını etkilemektedir. Genellikle doktor hasta ile değişik seçenekleri tartışacak, hastanın karar vermesi için ona zaman verecektir.

Prostat kanseri tedavisi uygulamaları:

1)Beklenti yönetimi (gözetimde bekleyiş)

Prostat kanseri çok yavaş geliştiği için, bazı erkekler (özellikle yaşlı olanlar veya ciddi hastalıkları olanlar) prostat kanseri tedavisini reddedebilir. Bunlar doktorlar tarafından yakından takip edilecektir. Ama bu yöntem genç veya kanserle daha uzun süre savaşacak gücü olan erkeklere önerilmemektedir. Çünkü vücutları kanserden daha sağlıklı ve güçlüdür.

Ameliyat

Prostat aldırma ameliyatı

Bu ameliyat prostattaki tüm beze ve onu çevreleyen dokuyu alarak, prostat kanserini tamamen tedavi etmektir. Bu uygulama eğer kanser prostattan başka bir yere yayılmadıysa uygulanmaktadır. Prostat ameliyatı açık veya laparaskopik olarak yapılabilir.

2)Prostatta uretra boyunca parça alma

Bu prostat kanseri tedavisinde uygulanan bir tedavi biçimidir. Bu tedavi semptomlardan kurtulmak için yapılır, ama hastalığı iyileştirmez. Bunda resectoskop denilen bir alet uretradan geçer ve prostat dokusunu elektrik akımı ile keser veya buharlaştırır.

3)Radyasyon

Radyasyon terapi, yüksek enerji ışınları kullanarak kanserli hücreleri öldürür. Bu düşük düzeydeki veya çok az yayılmış tümörlerde kullanılır. 2 çeşit radyasyon terapisi uygulanır: dışarıdan radyasyon veya içerden radyasyon. İçerden veya dışardan, tedavi sırasında radyasyonun vücudunuzun içeriden veya dışarıdan verilmesi ile ilgilidir.

4)Cryotherapi

Prostatı dondurarak yapılan tedavidir.

5)Hormon tedavisi

Hormon tedavisi, aynı zamanda Androjen mahrumiyeti tedavisi olarak bilinir. Bu prostat hücrelerinin büyümesini sağlayan androjen hormonunun seviyesini düşürerek, tedavi sırasında prostatın küçülmesini veya yavaş büyümesini sağlar.

6)Kemoterapi

Kanser karşıtı ilaçların kana enjekte edilerek veya ağız yoluyla alınmasıdır. Bu ilaçlar tüm vücuda dağıldığı için zorlu prostat kanserinde veya vücudun diğer bölgelerine de yayılmış olan prostat kanserinde etkilidir. Prostat kanserinizin özelliklerine göre, tedavi yöntemi seçeneklerinden biri kullanılır. Ağrı kesicilerde genelde reçetede yer almaktadır.

Prostat kanserini nasıl önleyebilirim?

Prostat kanseri korunması 3 noktaya odaklanmaktadır: Diyet, yaşam tarzı, ilaç tedavisi

Diyet

*Çok yağlı yemeklerden özellikle de doymuş yağ oranı yüksek olanlardan kaçının
*Kırmızı eti ve işlemden geçmiş etleri sınırlayın
*Daha az alkol tüketin, genellikle günde 2 içkiden fazla tüketmeyin
*Çeşitli meyve, sebze ve tahıl yeyin
*Lycopone miktarı yüksek gıdalar DNA hasarlarını engeller.(domates, pembe greyfurt, karpuz)
*Brokoli, karnabahar veya diğer turpgillerden sebzeler hastalık riskini azaltır
*Soyalı ürünler, baklagiller, nar suyu ve yeşil çay risk oranını azaltır.Bunlar kesin bir şekilde kanıtlanmış olmasa da.
*Vitamin takviyeleri örneğin Vitamin E ve selenium prostat kanseri riskini azaltır. Ama çok fazla vitamin almak da kanser riskini arttırır.
*Omega -3 yağ asitli gıdalar tüketin.

Yaşam tarzı

*Aerobik aktivitelerini arttırın.
*Sağlıklı bir kiloda kalın
*Seks ve mastürbasyon yoluyla çok fazla boşalmak da koruyucudur. Ayda 20 veya fazlası faydalıdır.

İlaç tedavisi

Proscar her gün bir tane alacak şekilde uzun süre kullanılırsa kanser riskini azaltır. Bu yöntem vücudun androjen üretmesini engelleyerek yardımcı olur. Bu kanseri önleyebildiği gibi, kanseri daha agresif yapabilir ve seks fonksiyonlarınızı etkiler.

Prostat olanakları

Prostat kanseri erkeklerde çok görülen bir kanser çeşididir ama tedavi ve kontrol altına alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here