Ana Sayfa Erkek Erkek Sağlığı Sigarayı Nasıl Bırakırsınız?

Sigarayı Nasıl Bırakırsınız?

PAYLAŞ

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak çok önemli çareler ve öneriler…

Sigaraya aşık, sigarasız yaşamın kabus olacağını düşünen azınlık bir grup olsa da, çoğumuz birincil ve ikincil içicilerin olmadığı bir dünyanın hayalini kuruyoruz. Bundaki en büyük zorluk sigarayı bırakmayı düşünmek. En yaygın olanı ise nikotin bağımlılığını bırakmak.

Tütün bandı

Eczanelerde en çok satılan sigarayı bırakma çaresidir. Filtrenin amacı sigarayı bırakmadan kaynaklanan rahatsızlığı ortadan kaldırmak değildir, sadece baş kısmını çıkarmaktır. Böylece semptomlar daha idare edilebilir ve daha uzun süreli olmaktadır.  Tütün bandı az dozlarda tütünü vücuda gönderiyor.

Sigaraya bırakma konusunda etkisi nedir?

Bunun süresi 3 aydır. Genel raporlar ürünün başarılı olduğunu ve insanların verilen zamandan daha önce sigarayı bıraktığını yazmışlardır. Çalışmalar tütün bandının, diğer nikotin değişimi olan sakıza oranla 5 kat daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu sigara bırakan kürü olmadığı için, bırakmak istediğinizde çaba sarf etmeniz gerekecek. Danışmalar bant kullanan insanların  bırakma şansının daha fazla olduğunu söylüyor. Bandın yan etkisi uyku bozukluğu yaratmasıdır.

Hap

Anti depresan hapı gibi olan sigara bırakma hapları piyasaya yeni çıktı. Ürünün adı bupropion ve reçete ile satılıyor. Çalışmalar bu ilacın içicilere sigarayı bıraktırmadığını ama yaşayacakları bırakma semptomlarını kontrol altına aldığı söylenmektedir. Bu hap sakız ve banda göre 2 kat daha etkilidir. Ağız kuruluğu, uyku zorluğu gibi yan etkileri vardır.

Sakız

Canınız ne zaman sigara içmek istese, nikotin sakızı çiğneyebilirsiniz. Bu bant ve hapa göre daha farklıdır. Onlar vücuda sürekli az miktarda nikotin verirken, sakızı canınız nikotin istediği zaman ağzınıza atıp çiğniyorsunuz.

Nikotin sakızı 3 ay kullanılır ve diğer nikotin değişimleri kadar işe yarar. Nikotin sakızının artısı, onu istediğiniz sıklıkta çiğneyebilirsiniz, günde 24 parça halinde. Bu da içtiğiniz dozaj hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Nikotin solunum aleti

Solunum aletinin güzelliği nikotin sakızı gibi, kişi canı sigara istediğinde nikotini soluyor. Bunda banda göre insan sigara içme taklidini daha iyi yapıyor.

Sigara bırakmaya nasıl yardımcı olacak?

Vücudunuza belirli bir oranda nikotin vermesinin yanı sıra, ağız alışkanlığını da tatmin etmektedir. Bu da sigara içenden, sigara kullanmayan bir kişi olmaya daha çabuk geçişi sağlar. Ağız ve boğazda tahriş görülen yan etkisidir.

Diğer sigara bırakma çareleri:

Hipnoz

Bu metot siz bilinçsizken sigara içme isteğinizi yok eder. Kesin bir kanıtı yoktur ama birçok insan etkili olduğunu söylüyor.

Akupunktur

Çinlilerin ilaç tedavisine dayanan akupunktur vücudunuzdaki enerji noktalarını teşvik eder.  Kesin bir kanıt olmamakla beraber, bu yöntemi kullananlar işe yaradığına dair yeminler etmektedirler. Negatif etkisi yoktur.

Temiz hava için!

Sigaranın zararları sır değildir. Ve onu bırakmanıza yardımcı olacak çok fazla ürün vardır. Eğer ilk seferde sigarayı bırakamadıysanız, üzülmeyin. Sigara bırakmayı her denediğinizde, başarma şansınızın biraz daha arttığı söylenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here