Ana Sayfa Yaşam Alanı Bilim Yeterince Su Dökerek Güneş Söndürülebilir mi?

Yeterince Su Dökerek Güneş Söndürülebilir mi?

PAYLAŞ

Güneş’in parlayıp enerji yaymasını sağlayan etken, çok büyük kütlesi nedeniyle merkez bölgesinde aşırı basınca maruz kalan hidrojen atomlarının birleşerek helyuma dönüşmesi ve bu dönüşüm sırasında enerji açığa çıkmasıdır. Buna, nükleer füzyon deniliyor.

Güneşi söndürmek için üzerine su dökmek veya Güneşi kaldırıp komple suya atmak onu söndürmez. Aksine, üzerine boca ettiğiniz su da Güneş’in muazzam kütleçekimi tarafından çekilip kendi kütlesine eklenerek merkez bölgesindeki basıncı artırır ve daha fazla parlamasını sağlar. Yani Güneş, eklediğiniz o suyu da yakıt olarak kullanır.

Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşur. Güneş’in yüksek sıcaklığı ve basınç, bu atomları birbirinden ayırır. Sonuçta, Güneş’in yakıt olarak kullanabileceği bolca hidrojen ve sonrasında yakmak için ayıracağı yine bol miktarda oksijen ortaya çıkar.

Bunun olması için illa ki su da gerekmez. Güneş’e “tümünü kaplayacak kadar” toprak dökseniz de aynı şey olur. Toprağın içindeki karbon, silisyum, azot ve oksijen yine Güneş’in yeni yakıtı olarak bünyesindeki yerini alır.

Daha açık ifadeyle, Güneşe su dökmekle ham petrol dökmek arasında fark bulunmaz, güneş her ikisini de büyük bir memnuniyetle yakıt olarak kullanacaktır. Bu arada, ham petrol döktüğünüzde petrol yanmaz, bileşiklerine ayrılarak yine Güneş’teki nükleer reaksiyona katılacak atomlara dönüşür.

Buna karşın yine de söndürmek istiyorsanız, Güneşe yeterince (birkaç güneş kütlesi kadar) su dökerek kütlesini ve çekirdeğindeki basıncı belli bir kritik eşiğe kadar yükseltirseniz, önünde sonunda bir süpernova patlaması ile yok olup gidecektir… Evet, o zaman geride bir nötron yıldızı veya karadelik bırakarak sönmüş olur… Aynı şeyi Güneşe yeterince benzin dökerek de yapabilirsiniz, farketmez, benzin ile su Güneş için aynı şeydir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here